Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Reglare conturi
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Reglare conturi

buna ziua, daca stiu soldul la 371 pot face note contabile de reglare pt 378 si 4428, imi strica ceva in balanta, se modifica ceva ce nu ar trebui?
va multumesc mult!!
Puteti fi mai explicita?
Daca inteleg bine vreti sa reglati soldul lui 4428 pentru a fi in concordanta cu soldul lui 371(adica sold 371*24/124=sold 4428)?
Puteti sa-l reglati 4428 cu 378 dar asta va ajuta pe moment pentru ca in viitor probabil o sa aveti iarasi aceeasi neconcordanta... ar trebui sa vedeti de unde vine problema de la intrari, iesiri sau de la descarcarea de gestiune si sa faceti corectiile necesare.
Daca folositi la descarcare Formula k faceti reglarea pe debitul conturilor 378 si 4428 pentru a nu va afecta rulajele creditoare a conturilor ceva de genul:
%=473 0
378 +100
Totusi ar fi bine sa vedeti de unde vine eroarea si sa faceti corectile necesare conform documentelor.
va multumesc mult pt raspuns,
eu refac contabilitatea la o sc care are sute de facturi pe luna, am raportul de gestiune facut de ei, exista mai multe puncte de lucru, de la A se transfera la B si sa nu mai stau sa bag acele avize pt ca sunt ff multe, specific ca refac contab pe 2012, facturile sunt introduse toate dar sa reglez cumva soldurile acestea mai repede, trebuie sa fca bilantul pe 2012.
ce credeti? sau este mai bine sa introduc acele avize??
Operand avizele adica transferand marfa de la A la B soldurile conturile 371,378 si 4428 raman practic neschimbate deci neconcordanta tot ramane. Nu are sens sa operati avizele care tin de transferuri intre gestiuni (fiind in lipsa de timp) dar daca sunt avize nefacturate catre clienti acestea ar trebui operate sau retururi de marfa catre furnizori. Insa teoretic neconcordanta ar trebui sa ramana.
radumuresan, utilizator
nu nu exista doar muta marfa din 371.01 in 371.02,; intra toata in 371.01, credeti ca pot regla???