Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Autorizatie de reparatie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Autorizatie de reparatie

Buna ziua ! As vrea sa repar masina pe casco, am intocmit 4 dosare de dauna pentru fiecare avarie,dar am nevoie de autorizatie de reparatie de la politie. Se poate ca cei de acolo sa mi le elibereze,avand in vedere ca sunt incidente vechi de 1 an pe care nu le-am declarat pana acum sau am surpriza sa fiu sanctionata si nici autorizatii sa nu-mi elibereze? Mentionez ca daunele sunt minore : prag avariat in bordura, spoiler fata zgariat in gheata de asta iarna etc. Multumesc !
Din moment ce aveti asigurare facultative(casco) si vi s-au deschis deja dosarele de dauna nu mai este necesara prezentarea la politie pentru eliberarea autorizatiilor de reparatii.
Se excepteaza prezentarea la politie pentru declararea unui accident in situatia in care v-ati gasit masina avariata si nu cunoasteti autorul si aveti casco sau prin intermediul unui constat amiabil daca sunt implicate doar 2 masini in accident
Si firmele de asigurari au un model de AR(autorizatie de reparatii)
Cei de la asigurari mi-au spus ca fara autorizatie de reparatie de la politie cu data la care s-a produs dauna, nu imi pot baga masina in reparatii.
Este o practica.Fi-ti mai convingatoare