avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 244 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Proces pentru reobtinerea grupei a-II-a de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Proces pentru reobtinerea grupei a-II-a de munca

Buna Ziua. Mai multi colegi dorim sa incepem o actiune in justitie pentru reobtinerea grupei a-II-a de munca desfiintata in 2001 sau 2004.As dori sa stiu ce sanse ar fi, in conditiile in care eu sunt angajat ca operator chimist din 1990, in actul aditional de la contractul individual de munca era precizat ca beneficiam de grupa a-II-a de munca, dar in cartea de munca nu este precizat nicaieri despre grupa. In cartile de munca a altor colegi este precizata grupa, la unii este trecut dar anulat. Colegi care avem acelasi loc de munca. Va Multumesc!
Cel mai recent răspuns: adipetroiu , utilizator 21:49, 8 Mai 2013
Locul de munca in care ati lucrat era incadrat in grupa a II-a de munca si apoi in loc de munca in conditii speciale sau deosebite ?
A fost incadrat in grupa a-II-a de munca dupa care din 2001 sau 2004 a disparut grupa de munca.
Ultima modificare: Miercuri, 8 Mai 2013
adipetroiu, utilizator
Intre 01.04.2001 si 09.03.2007 a fost in vigoare HG nr.261/2001 privind criteriile şi metodologia de încadrare a locurilor de muncă în condiţii deosebite ... in acest sens, angajatorul avea obligatia sa obtana Avizul inspectoratului teritorial de muncă pentru încadrarea locurilor de muncă în condiţii deosebite.

Posibil ca angajatorul dvs sa nu fi depus dosarul pentru a lua acest aviz ...
Am inteles, dar noi dorim sa recastigam grupa pentru perioada pana in 2001 sau 2004.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legislatie unica pentru incadrarea activitatii in grupe de munca ContSters500933 ContSters500933 Incadrarea la un moment dat a activitatii in conditii speciale ori deosebite a doi operatori chimisti din cadrul unei instalații nu ar trebui sa fie facuta ... (vezi toată discuția)
Grupe de munca si conditii deosebite de munca iureadan iureadan Conform HG 261/2001, art. 15, Locurile de muncă, activităţile şi categoriile profesionale încadrate în grupele I şi a II-a de muncă până la intrarea ... (vezi toată discuția)
Astept un raspuns concret dodorel62 dodorel62 Am lucrat ca inginer conducator formatie de lucru pe circuit de carbune avand schimb din anul 1992 si pana in anul 2007,dupa care am trecut ca inginer la ... (vezi toată discuția)