Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... PFA SAU SRL?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

PFA SAU SRL?

Buna ziua!
Va rog sa ma sfatuiti si pa mine, ca si inginer in constructii, ce forma de inregistrare sa aleg:ca si PFA sau ca SRL, pentru lucrari de proiectare in constructii?
Ce avantaje si dezavantaje am in fiecare caz in parte?
Va multumesc.
1 Puteti infiinta un srl - microintreprindere cu impozit de 3% pe cifra de afaceri ,sau 16% impozit pe profit cu conditia ca , pentru microintreprindere , sa angajati in termen de 60 de zile de la infiintare un salariat. Daca veti avea angajati va trebui sa platiti catre stat si contributiile la salarii pentru acestia , sa faceti declaratiile lunare , sa aveti un contabil,etc.
2.In calitate de PFA nu puteti angaja pe nimeni . Pentru a putea angaja ca persoana fizica trebuie sa va infiintati o intreprindere individuala .Si aiciveti plati impozit 16% .

Iti recomand sa faci o intreprindere individuala.
Poti angaja citi oameni vrei.
Impozit 16%, contabilitate supersimpla.

Alberto Kurtyan
Depinde cu cine vei incheia contracte.si atentie si la ce mai spune OUG 44/2008:
Persoana fizica autorizata si persoana fizica titulara a intreprinderii individuale raspund pentru obligatiile lor cu patrimoniul de afectatiune, daca acesta a fost constituit, si, in completare, cu intreg patrimoniul lor, iar in caz de insolventa, sunt supuse procedurii simplificate prevazute le Legea nr. 85/2006.
Contabilitatea e supersimpla, atata atata timp cat n-o faci tu.
Va multumesc, pentru toate raspunsurile la intrebarea mea.
O zi buna va doresc.