Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Nelamuriri PFA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Nelamuriri PFA

Intentionez sa devin PFA insa mai am unele nelamuriri legate de patrimoniul de afectatiune si bunurile personale.
Activitatea desfasurata va fi de inchirieri. Detin un imobil compus din mai multe incaperi, gen garsoniere, destinate locuirii si intentionez sa-l inchiriez separat adica fiecare incapere separat. In acest sens m-am gandit ca cel mai bine ar fi sa devin PFA dar mai am inca nelamuriri legate de patrimoniul de afectatiune , am inteles ca nu este obligatoriu dar totusi as dori sa stiu ce este acesta. Si a doua nelamurire ar fi legata de raspunderea cu bunurile personale. Am inteles ca PFA raspunde cu bunurile personale dar iarasi nu am inteles in ce sens. Deci detin cladirea, nu intentionez deocamdata sa obtin vreun credit pe care sa nu-l pot plati, impozitul i-l voi plati la timp, nu o sa primesc marfa de la furnizori pe care sa nu o achit, altceva nu-mi vine in minte deocamdata, deci in ce sens voi raspunde cu patrimoniul personal? Viitoare amenzi sau altveva? In ce situatii mai exact?
Va rog ajutati-ma ca sunt in ceata si nu vreau sa fac ceva din necunostinta de cauza si pe urma sa imi para rau. Dar va rog sa imi explicati pe intelesul meu.

Va multumesc
In primul rand este necesar ca persoana fizica, sa aiba o calificare in domeniul respectiv, calificare ce trebuie dovedita cu un act de studii sau diploma de calificare pentru a functiona ca PFA
Persoana fizica este raspunzatoare fata de tertele persoane atat cu patrimoniul de afectatiune al P.F.A (daca acesta s-a constituit), si in completare cu patrimoniul propriu in cazul in care acesta nu este suficient.
P.F.A. nu are personalitate juridica , explicandu-se astfel in acest caz raspunderea personala a persoanei fizice .

Este vorba de o garantie in cazul unor colaborarii , credite in care va angajati.
daniela vorovenci a scris:

In primul rand este necesar ca persoana fizica, sa aiba o calificare in domeniul respectiv, calificare ce trebuie dovedita cu un act de studii sau diploma de calificare pentru a functiona ca PFA
Persoana fizica este raspunzatoare fata de tertele persoane atat cu patrimoniul de afectatiune al P.F.A (daca acesta s-a constituit), si in completare cu patrimoniul propriu in cazul in care acesta nu este suficient.
P.F.A. nu are personalitate juridica , explicandu-se astfel in acest caz raspunderea personala a persoanei fizice .

Este vorba de o garantie in cazul unor colaborarii , credite in care va angajati.

Va multumesc pentru raspuns.
Am citit in OUG 44/2008, la art. 8, alin. 3 si daca am inteles bine PFA poate desfasura orice activitati economice clasificate conform codului CAEN si daca este cazul pentru anumite meserii se cere calificare, ori in cazul meu in care vreau sa inchiriez un imobil nu vad ce calificare ar fi necesara. Nu va contrazic deloc, poate nu am inteles bine din ordonanta.
ContSters20980, utilizator
(3) În cazul în care, potrivit unor prevederi legale speciale, pentru anumite activităţi economice este necesară îndeplinirea unor condiţii de pregătire profesională şi/sau de atestare a pregătirii profesionale, persoanele prevăzute la art. 4 trebuie să facă dovada îndeplinirii acestora.

Acest alineat se refera la faptul ca , daca domeniul de activitate nu se regaseste in codul CAEN , trebuie sa faceti dovada cu actul de studiu.Cert este ca cei de la Administratie , cereau indiferent de codul CAEN calificarea persoanei fizice.
Daniela Vorovenci, Consultant fiscal
Va multumesc inca o data pentru raspuns.

Chiar nu vad in cazul meu ce calificare as putea avea. Atat timp cat in calitate de simpla persoana fizica pot inchiria pe baza de contract de inchiriere inregistrat la Finante,fara nici o calificare, nu inteleg de ce nu se poate si in calitate de PFA, ca doar nu practic vreo meserie. Sau daca doresc sa inchiriez autoturisme?

Si daca chiar nu o sa accepte la ORC sa devin PFA fara calificare, atunci ce alta forma as putea face in afara de SRL?
Ma intereseaza o varianta mai simpla, fara multe hartogarii.
Daca detineti mai multe garsoniere si vreti sa le inchiriati nu este nevoie sa va autorizati ca pfa.De unde ideea asta?!Proprietarii care obtin venituri din cedarea folosintei bunurilor din mai mult de 5 contracte pot opta pentru impozitare in sistem real si asta da, presupune contabilitate in partida simpla dar nu autorizare ca pfa.