Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie

buna ziua.sant pensionara pe caz de boala cu gradul3 redus la jumatate.am lucrat in italia cu contract de munca si toate datoriile platite+ respectand tratametul medical preschis.vreau sa intreb daca cele 10 luni care le-am lucrat se pot adauga la pensia de drept.
Intrati pe www.pensiiprahova.ro si veti primi cel mai competent raspuns de la profesionisti in materie.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Da, daca veti depune la Casa de pensii contractul de munca inregistrat in Italia si o adresa de la institutia competenta din Italia din care sa rezulte ca ati achitat toate taxele si impozitele pe venit in baza acelui contract de munca, pe perioada x. ;)
guzumas a scris:

buna ziua.sant pensionara pe caz de boala cu gradul3 redus la jumatate.am lucrat in italia cu contract de munca si toate datoriile platite+ respectand tratametul medical preschis.vreau sa intreb daca cele 10 luni care le-am lucrat se pot adauga la pensia de drept.

Este o procedura putin complicata pentru a se lua in calcul aceasta perioada ... În domeniul securităţii sociale, România aplica, de la data aderării la Uniunea Europeană:
a) Regulamentul Consiliului nr. 1408/71/CEE privind aplicarea regimurilor de securitate socială lucrătorilor salariaţi, lucrătorilor independenţi şi membrilor familiilor lor care se deplasează în interiorul Comunităţii, publicat în Jurnalul Oficial al Comunităţilor Europene nr. L 149 din 5.7.1971, cu modificările şi completările ulterioare, denumit în continuare Regulament 1408/71;
b) Regulamentul Consiliului nr. 574/72/CEE care stabileşte modalităţile de aplicare a Regulamentului Consiliului nr. 1408/71/CEE privind aplicarea regimurilor de securitate socială lucrătorilor salariaţi, lucrătorilor independenţi şi membrilor familiilor lor care se deplasează în interiorul Comunităţii, publicat în Jurnalul Oficial al Comunităţilor Europene nr. L 74 din 27.03.1972, cu modificările şi completările ulterioare, denumit în continuare Regulament 574/72.

Pentru depunerea cererii, persoana interesată trebuie să îndeplinească formalităţile cerute de legislaţia română în vigoare şi să indice, prin completarea formularului E 207, instituţiile din statele membre la a căror legislaţie lucrătorul/asiguratul sau după caz, asiguratul decedat, a fost supus sau unde i-au fost stabilite drepturi, respectiv datele de identificare ale foştilor angajatori, în cazul lucrătorilor salariaţi, prezentând acte doveditoare în acest sens.
guzumas a scris:

buna ziua.sant pensionara pe caz de boala cu gradul3 redus la jumatate.am lucrat in italia cu contract de munca si toate datoriile platite+ respectand tratametul medical preschis.vreau sa intreb daca cele 10 luni care le-am lucrat se pot adauga la pensia de drept.

Potrivit art. 8, alin. (1) din Legea nr. 19/2000, "constituie stagiu de cotizare perioadele in care persoanele au platit contributii de asigurari sociale in sistemul public din Romania, precum si in alte tari, in conditiile stabilite prin acordurile sau conventiile internationale la care Romania este parte".

Gasiti formularul E 207, contra cost, la casele de pensii teritoriale. Deci, din modul in care prezentati dvs. situatia rezulta ca cele 10 luni vor fi avute in vedere la calculul pensiei.
Formularul E207 il puteti gasi si aici
[ link extern ]
Cornel Vasile, Consilier juridic