Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... modificare contract
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

modificare contract

Buna ziua

la un contract individual de munca in care se prevedea ca angajatul lucreaza la sediu angajatorului, se poate face act aditional prin care sa se modifice locul muncii si sa se prevada ca anagajatul va lucra la domiciliu sau ( bineinteles cu includerea celorlalte elementelor de la art 109)?
Da, se poate face aceasta modificare de c.i.m. .. Potrivit art.41 alin.3 C.mun., modificarea contractului individual de muncă se referă la oricare dintre următoarele elemente:
a) durata contractului;
b) locul muncii;
c) felul muncii;
d) condiţiile de muncă;
e) salariul;
f) timpul de muncă şi timpul de odihnă.
multumesc

in revisal se poate alege felul CIM doar la angajare, pe parcurs nu se poate modifica #-o
Oupss ..o noua eroare a cestui program .... in acest caz, va trebui incetat primul c.i.m. si incheiat un nou c.i.m. cu munca la domiciliu ..
Locul muncii nu are legatura cu felul CIM (determinat sau nedeterminat).
Tipul CIM se poate modifica prin corectie, inscriind ca data de la care va produce efecte data prevazuta in actul aditional. Nu cred ca ar trebui incetat un CIM pt erorile de programare in cadrul Revisalului.
Florin Cioca, Consilier juridic
De ce sa încheierem un nou contract? Doar pt ca programul are o Eroare tehnica - legea nu se modifica.