Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie

Buna ziua ,am nevoie de ajutor. Vreau sa dau demisia maine,adica maine lucrez si poimaine nu ma mai duc! Exista asa fel de demisie ?
Incetarea cim, chiar si atunci cand este vorba despre demisie, are loc dupa implinirea unui termen de preaviz.
Termenul de preaviz este cel prevazut in cim, si nu poate fi mai mare de 20 zile lucratoare (salariati cu functie de executie)
Daca angajatorul renunta partial sau total la acest termen de preaviz, atunci cim va inceta la data renuntarii de catre angajator.
Puteti demisiona fara preaviz, doar daca angajatorul nu si-a indeplnit obligatiile asumate prin cim
Da , exista o astfel de modalitate de incetare a c.i.m. ...
1. incetarea c.i.m. cu acordul partilor - art.55 lit.b C.mun.

2. incetarea c.i.m. prin demisie fara preaviz - art.81 alin.8 C.mun.

3. incetarea c.i.m. prin demisie , dar angajatorul renunta total sau partial la preaviz - art.81 alin.7 C.mun.