avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 233 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie

Buna ziua ,am nevoie de ajutor. Vreau sa dau demisia maine,adica maine lucrez si poimaine nu ma mai duc! Exista asa fel de demisie ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:29, 8 Mai 2013
Incetarea cim, chiar si atunci cand este vorba despre demisie, are loc dupa implinirea unui termen de preaviz.
Termenul de preaviz este cel prevazut in cim, si nu poate fi mai mare de 20 zile lucratoare (salariati cu functie de executie)
Daca angajatorul renunta partial sau total la acest termen de preaviz, atunci cim va inceta la data renuntarii de catre angajator.
Puteti demisiona fara preaviz, doar daca angajatorul nu si-a indeplnit obligatiile asumate prin cim
Da , exista o astfel de modalitate de incetare a c.i.m. ...
1. incetarea c.i.m. cu acordul partilor - art.55 lit.b C.mun.

2. incetarea c.i.m. prin demisie fara preaviz - art.81 alin.8 C.mun.

3. incetarea c.i.m. prin demisie , dar angajatorul renunta total sau partial la preaviz - art.81 alin.7 C.mun.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Preaviz in caz de demisie Barxs20 Barxs20 LUCREZ LA O FIRMA DE 2 LUNI.NU AM SEMNAT CIM,DAR LA ITM FIGUREZ CA ANGAJATA A ACELEI FIRME PE PERIOADA DETERMINATA DE 3LUNI.POT PLECA FARA PREAVIZ? (vezi toată discuția)
Demisie papaceala papaceala Buna ziua, Eu ma aflu in present in concediu medical dar doresc sa imi depun demisia in aceasta perioada cu prima zi lucratoare dupa perioada finalizarii ... (vezi toată discuția)
Vreau sa demisionez costelbog costelbog Lucrez la o multinationala si sunt angajat pe o perioada determinata de 3 luni. Am acum 2 luni si 2 saptamani si vreau sa plec.Am gasit in alta parte si nu ... (vezi toată discuția)