avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 608 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

va rog sa-mi spuneti ce procent dupa succesiunea dupa sotul meu voi avea eu ca sotie .cele 3 fete majore au renuntat la succesiune in favoarea mea si a unui copil minor. vreau sa stiu cat va avea copilul minor si cat eu ca sotie mostenitoare. multumesc.
Cel mai recent răspuns: Ulpianus , utilizator 22:32, 8 Mai 2013
Dumneavoastra va revine o cota legala de 1/4 (un sfert) din mostenire, restul se cuvine copilului.
Ultima modificare: Miercuri, 8 Mai 2013
Ulpianus, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Modificare succesiune aaa456 aaa456 vreau sa stiu, conform carei legi si articol nu se poate modifica \\"renuntarea\\" la o mostenire, in cazul in care ,atunci cand s-a facut succesiunea si ai ... (vezi toată discuția)
Mostenire marinica71 marinica71 buna!ma numesc marian si am o nelamurire:mama mea a decedat in 1992 .in timpul casatoriei cu tatal meu au achizitionat un apartament.din 1997 pana in 1999 ... (vezi toată discuția)
Mostenirea sotiei ContSters116875 ContSters116875 In cazul in care intr-o familie sotul decedeaza, ce cota parte dintr-o casa ii revine sotiei si cat celor doi copii (minori sau majori) ? Multumesc. (vezi toată discuția)