avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 332 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Spor vechime invatamant
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Spor vechime invatamant

Lucrez din 1997, deci ar fi trebuit sa beneficiez de spor de vechime pentru 15-20 ani, deci 20% la salar. (ceea ce am constatat ieri)
In 2005 am contractul de munca suspendat cu legea 128/1997 art 102 alin.1 si CM art.51, lit.d. , pentru 3 luni.
Secretarea institutiei (unde sunt titulara din sept. 2012) spune ca acele 3 luni de concediu nu se iau in considerare ca vechime in munca.

Eu am citit codul muncii care era in vigoare in 2005 (Legea nr. 53/2003, art 153) si cel de acum (Legea 2/2013, art. 158) si am intrebat si consilierul contabil de la ISJ dar imi spune ca e interpretabil...

Codul muncii se aplica si angajatilor in invatamant?

In plus, in perioada febr.- iunie 2012 am fost in CIC.
Secretara institutiei spune ca cele 5 luni se considera vechime in munca, consilierul contabil ISJ spune ca nu se considera vechime in munca din cauza legii 63/2011.

Concluzia consilierului a fost: sa faca fiecare cum stie, deoarece daca vine un control, secretara raspunde. Sa depun o cerere pentru trecerea in transa de vechime 15-20 ani, fara sa mentionez incepand din ce data si sa calculeze secretara si contabila institutiei, asa cum stiu ele.

Va rog sa imi spuneti cum e legal?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:54, 9 Mai 2013
1. Durata concediului pentru formare profesională nu poate fi dedusă din durata concediului de odihnă anual şi este asimilată unei perioade de muncă efectivă în ceea ce priveşte drepturile cuvenite salariatului, altele decât salariul.

2. Perioada CCC februarie -iunie 2012 constituie vechime în muncă şi în serviciu, precum şi în specialitate şi se are în vedere la stabilirea drepturilor ce se acordă în raport cu acestea, potrivit prevederilor legale in materie, dupa caz , OUG nr.148/2005 sau OUG nr.111/2010.

3. Prin urmare, ambele perioade sunt luate in calcul la stabilirea vechimii in munca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Spor vechime buhum buhum In prezent lucrez la spit jud de urg din tulcea de 14ani si 7 luni, inainte de acest job am mai lucrat aprox 2 ani (1an si 10 luni sau si 11 luni) in alta ... (vezi toată discuția)
Spor vechime - concediul pentru cresterea copilului alemia alemia Am si eu o rugaminte vreau sa stiu daca perioada concediului pentru cresterea copilului (2ani) ,se ia in calcul la acordarea sporului de vechime. (vezi toată discuția)
Vechime neîntreruptã în aceeaºi unitate în perioada concediului fãrã platã khartumin khartumin Bună ziua, Sunt angajat într-o Universitate începând cu 25.05.1998. În acest timp, am schimbat funcţia prin concurs de 5 ori (laborant, informatician ... (vezi toată discuția)