Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vechime neîntreruptã în aceeaºi unitate în ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vechime neîntreruptã în aceeaºi unitate în perioada concediului fãrã platã

Bună ziua,

Sunt angajat într-o Universitate începând cu 25.05.1998. În acest timp, am schimbat funcţia prin concurs de 5 ori (laborant, informatician SD, informatician S, preparator univ., asistent univ.) În perioada 20 martie - 27 iunie 2002, când am fost plecat în Franţa cu o bursă de studii, am avut contractul de muncă suspendat pentru concediu fără plată (a fost emisă o decizie în care se specifică că acestă perioadă nu constituie vechime în muncă, în baza H.G. 250/1992). În învăţământ, se scordă spor de stabilitate de 15% după 10 ani vechime neîntreruptă într-o instituţie de învăţământ. Am făcut o cerere la Rector şi am primit răspuns de la Biroul Resurse Umane că perioada 20 martie - 27 iunie 2002 nu constituie vechime neîntreruptă în învăţământ pentru acordarea sporului de stabilitate. Sunt nelămurit din mai multe cauze: sporul de stabilitate se acordă pentru vechime neîntreruptă în învăţământ şi nu pentru vechime neîntreruptă în muncă în invăţământ. Eu nu am avut nici o întrerupere a contractului de muncă. În legea 1/1970 care era în vigoare la acel moment, la art. 8 se precizează: Vechime neîntreruptă în aceeaşi unitate are salariatul care a lucrat într-o unitate, pe baza aceluiaşi contract încheiat pe o durată nedeterminată. H.G. 250/1992, care este singurul act normativ invocat în răspunsul primit, precizează la art. 26, alin. 1: Pe durata concediilor fără plată, persoanele respective îşi păstrează calitatea de salariat. În anexa nr. I la O.MC.T. nr. 1350/20.06.2007 se precizează: Perioadele în care personalul didactic s-a aflat în concediu fără plată conform Legii nr. 128/1997 privind Statutul personalului didactic, cu modificările şi completările ulterioare, nu întrerup vechimea pentru acordarea sporului de stabilitate. În răspunsul primit, se preciza că am primit aprobare de concediu fără plată în baza art. 25, alin. (3) din H.G. 250/1992 şi nu în baza Legii 128/1997. Asta înseamnă că eram în afara Legii 128?
În concluzie, perioada respectivă constituie vechime neîntreruptă în învăţământ sau întrerupe perioada de vechime neîntreruptă în învăţământ?

Vă mulţumesc.
khartumin a scris:

Bună ziua,

Sunt angajat într-o Universitate începând cu 25.05.1998. În acest timp, am schimbat funcţia prin concurs de 5 ori (laborant, informatician SD, informatician S, preparator univ., asistent univ.) În perioada 20 martie - 27 iunie 2002, când am fost plecat în Franţa cu o bursă de studii, am avut contractul de muncă suspendat pentru concediu fără plată (a fost emisă o decizie în care se specifică că acestă perioadă nu constituie vechime în muncă, în baza H.G. 250/1992). În învăţământ, se scordă spor de stabilitate de 15% după 10 ani vechime neîntreruptă într-o instituţie de învăţământ. Am făcut o cerere la Rector şi am primit răspuns de la Biroul Resurse Umane că perioada 20 martie - 27 iunie 2002 nu constituie vechime neîntreruptă în învăţământ pentru acordarea sporului de stabilitate. Sunt nelămurit din mai multe cauze: sporul de stabilitate se acordă pentru vechime neîntreruptă în învăţământ şi nu pentru vechime neîntreruptă în muncă în invăţământ. Eu nu am avut nici o întrerupere a contractului de muncă. În legea 1/1970 care era în vigoare la acel moment, la art. 8 se precizează: Vechime neîntreruptă în aceeaşi unitate are salariatul care a lucrat într-o unitate, pe baza aceluiaşi contract încheiat pe o durată nedeterminată. H.G. 250/1992, care este singurul act normativ invocat în răspunsul primit, precizează la art. 26, alin. 1: Pe durata concediilor fără plată, persoanele respective îşi păstrează calitatea de salariat. În anexa nr. I la O.MC.T. nr. 1350/20.06.2007 se precizează: Perioadele în care personalul didactic s-a aflat în concediu fără plată conform Legii nr. 128/1997 privind Statutul personalului didactic, cu modificările şi completările ulterioare, nu întrerup vechimea pentru acordarea sporului de stabilitate. În răspunsul primit, se preciza că am primit aprobare de concediu fără plată în baza art. 25, alin. (3) din H.G. 250/1992 şi nu în baza Legii 128/1997. Asta înseamnă că eram în afara Legii 128?
În concluzie, perioada respectivă constituie vechime neîntreruptă în învăţământ sau întrerupe perioada de vechime neîntreruptă în învăţământ?

Vă mulţumesc.
Precizarea este corecta! Angajatul isi pastreaza calitatea de salariat, dar perioada de concediu fara plata nu constituie vehime in munca! Regula este valabila si in sistemul de invatamant!
tudorioan a scris:

khartumin a scris:

Bună ziua,

Sunt angajat într-o Universitate începând cu 25.05.1998. În acest timp, am schimbat funcţia prin concurs de 5 ori (laborant, informatician SD, informatician S, preparator univ., asistent univ.) În perioada 20 martie - 27 iunie 2002, când am fost plecat în Franţa cu o bursă de studii, am avut contractul de muncă suspendat pentru concediu fără plată (a fost emisă o decizie în care se specifică că acestă perioadă nu constituie vechime în muncă, în baza H.G. 250/1992). În învăţământ, se scordă spor de stabilitate de 15% după 10 ani vechime neîntreruptă într-o instituţie de învăţământ. Am făcut o cerere la Rector şi am primit răspuns de la Biroul Resurse Umane că perioada 20 martie - 27 iunie 2002 nu constituie vechime neîntreruptă în învăţământ pentru acordarea sporului de stabilitate. Sunt nelămurit din mai multe cauze: sporul de stabilitate se acordă pentru vechime neîntreruptă în învăţământ şi nu pentru vechime neîntreruptă în muncă în invăţământ. Eu nu am avut nici o întrerupere a contractului de muncă. În legea 1/1970 care era în vigoare la acel moment, la art. 8 se precizează: Vechime neîntreruptă în aceeaşi unitate are salariatul care a lucrat într-o unitate, pe baza aceluiaşi contract încheiat pe o durată nedeterminată. H.G. 250/1992, care este singurul act normativ invocat în răspunsul primit, precizează la art. 26, alin. 1: Pe durata concediilor fără plată, persoanele respective îşi păstrează calitatea de salariat. În anexa nr. I la O.MC.T. nr. 1350/20.06.2007 se precizează: Perioadele în care personalul didactic s-a aflat în concediu fără plată conform Legii nr. 128/1997 privind Statutul personalului didactic, cu modificările şi completările ulterioare, nu întrerup vechimea pentru acordarea sporului de stabilitate. În răspunsul primit, se preciza că am primit aprobare de concediu fără plată în baza art. 25, alin. (3) din H.G. 250/1992 şi nu în baza Legii 128/1997. Asta înseamnă că eram în afara Legii 128?
În concluzie, perioada respectivă constituie vechime neîntreruptă în învăţământ sau întrerupe perioada de vechime neîntreruptă în învăţământ?

Vă mulţumesc.
Precizarea este corecta! Angajatul isi pastreaza calitatea de salariat, dar perioada de concediu fara plata nu constituie vehime in munca! Regula este valabila si in sistemul de invatamant!

Am înţeles că nu constituie vechime în muncă. Întrebarea mea se referă la întreruperea vechimii în aceeaşi unitate, care este cu toltul altceva faţă de vechimea neîntreruptă în muncă. Sau greşesc?
Concediile fara plata acordate in conditiile art. 25 alin. (1) lit. a) din Hg nr.250/1992 nu afecteaza vechimea in munca.

Perioada despre care faceti referire intrerupe perioada de vechime neintrerupta in munca.
Cornel Vasile, Consilier juridic
elis a scris:

Concediile fara plata acordate in conditiile art. 25 alin. (1) lit. a) din Hg nr.250/1992 nu afecteaza vechimea in munca.

Perioada despre care faceti referire intrerupe perioada de vechime neintrerupta in munca.

Mă interesa vechimea neîntreruptă în aceeaşi unitate (de învăţământ) şi eventual un comentariu la fraza cu bold din paragraful de mai jos.

Prin vechime neîntreruptă în învăţământ de peste 10 ani se înţelege activitatea
realizată atât în calitate de personal didactic de predare, personal didactic de
conducere, îndrumare si control, cât si în calitate de personal didactic auxiliar, cu
contract de muncă întro unitate/instituţie de învăţământ/inspectorat scolar. Se
consideră vechime neîntreruptă si perioadele în care personalul didactic a avut catedră
rezervată în învăţământ.
Sporul de stabilitate nu se acordă pentru vechime recunoscută în învăţământ
personalului didactic care provine din alte sectoare de activitate.
Sporul de stabilitate se acordă personalului didactic de predare, indiferent de
perioada când a fost acumulată vechimea efectivă a celor 10 ani neîntrerupţi în
învăţământ, conform celor de mai sus.
Perioadele în care personalul didactic s-a aflat în concediu fără plată, conform
Legii nr. 128/1997 privind Statutul personalului didactic, cu modificările si
completările ulterioare, nu întrerup vechimea pentru acordarea sporului de stabilitate.

Se recunosc ca vechime neîntreruptă în învăţământ pentru plata acestui spor perioada
concediului pentru cresterea copilului în vârstă de până la 2 ani (3 ani) si perioada în
care personalul didactic a efectuat stagiul militar, după care s-a reîntors la catedră.

(Anexa nr. I la O.MC.T. nr. 1350/20.06.2007)