Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Sfaturi pentru infiintarea unui muzeu
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Sfaturi pentru infiintarea unui muzeu

Buna ziua.
Am o colectie mare de obiecte legate de IT ( de la cele mai vechi pana la cele mai noi) si as vrea sa deschid un muzeu. As dori sa stiu care ar fi cea mai buna forma de organizare ( asoc. non profit, srl, ..) si daca as putea sa beneficiez de fonduri europene in acest scop. De asemenea as dori ca muzeul sa se autofinateze prin vanzari de bilete sau inchirierea colectiei pentru expozitii in alte orase/tari dar sa primeasca bani si din donatii.. Multumesc mult.
Puteti sa deschideti pe structura unui ong. Pe ong puteti sa atrageti fonduri pe finatare europeana, nationala dar si donatii si sponsorizari. Cititi informatii la adresa urmatoare si pentru amanunte luati legatura cu cei de la directia judeteana de cultura.
[ link extern ]