avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Contract de sponsorizare
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Contract de sponsorizare

Sunt diriginta la o clasa de a XII-a si organizam balul bobocilor. Intampinam probleme in ceea ce priveste obtinerea de sponsorizari deoarece nu stim exact in ce forma ar trebui sa fie contractul de sponsorizare, care este varianta legala de a obtine sponsorizari. Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: radumititean , utilizator 20:09, 5 Octombrie 2014
Sunt doua variante prin care puteti sa atrageti fonduri sub forma de sponsorizare in bani si produse de la agentii economici. Sa aveti infiintata la nivelul scolii o asociatie a parintilor copiilor din acea scoala (deci un ong) sau sa colaborati cu un alt ong de cultura si educatie civica care sa semneze un contract de parteneriat cu scoala si sponsorizarile sa vina prin intermediul acelui ong.
Pentru ca societatile comerciale pot da sponsorizari doar unor entitati constituite ca ong.
george-neagu a scris:

Sunt doua variante prin care puteti sa atrageti fonduri sub forma de sponsorizare in bani si produse de la agentii economici. Sa aveti infiintata la nivelul scolii o asociatie a parintilor copiilor din acea scoala (deci un ong) sau sa colaborati cu un alt ong de cultura si educatie civica care sa semneze un contract de parteneriat cu scoala si sponsorizarile sa vina prin intermediul acelui ong.
Pentru ca societatile comerciale pot da sponsorizari doar unor entitati constituite ca ong.


De fapt, conform prevederilor exprese ale art.4 din Legea 32 / 1994 privind sponsorizarea, pe langa ONG-uri, pot fi beneficiare si institutiile publice si, in anumite conditii, si direct persoanele fizice. Deci poate foarte bine si scoala (mai exact persoana juridica, pentru ca sunt acum unele scoli care nu mai au personalitate juridica proprie, ci tin de una mai mare....) sa primeasca sponsorizare de la firme pentru organizarea balului bobocilor, nu este neaparat necesar sa intervina un ONG, desi poate fi mai practic, pentru ca daca banii trec prin scoala este ceva mai complicat cu achizitiile de bunuri si servicii, cu evidentierea contabila a acelor fonduri... dar de putut se poate....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sponsorizare iliutaana iliutaana Buna seara! Lucrez la o scoala gimnaziala si as vrea sa atrag fonduri extrabugetare prin o sponsorizare. Vreau sa stiu de ce acte contabile justificative am ... (vezi toată discuția)
Infiintare asociație /ong care sa sprijine sportivii Ana Corina P Ana Corina P Infiintare asociatie Buna ziua. Vă rog mult să mă ajutați cu o informație. Sora mea are 14 și este sportiva, joaca tenis de performanta. De a lungul ... (vezi toată discuția)
Cum poate ong cheltui banii din sponsorizări? samuelemanuelbocicu samuelemanuelbocicu Cum poate un ONG cheltuii banii pe care ii are din sponsorizari, care ar fi regulile in aceasta privinta? (vezi toată discuția)