Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Citatie parat
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Citatie parat

In procesele avute, partea opusa a fost citat la adresa din C.I. si cand a avut interesul, s-a prezentat in instanta, cand nu, citatiile se intorc de la adresa cu "lipsa domiciliu".
Intr-un caz, s-a amanat termenul pentru citare prin publicitate.
Acum, urmeaza un nou termen, primul la C.A. si cred ca citatia se va intoarce iar cu "lipsa domiciliu".
Intrebare:
-pentru a nu tergiversa procesul (urmeaza vacanta judecatoreasca, apoi poate solicita angajare aparator, etc., trece anul) este posibil sa trimit la Curtea de Apel alte adrese declarate de dansul in numeroasele procese avute sau numar de telefon, adresa email , pentru a nu se amana pentru lipsa procedura? In aceasta faza, Curtea tine cont de aceste adrese?

Multumesc.
1.citarea se face acolo unde paratul primeste citatia si nu unde are domiciliul sau resedinta

2.da, puteti indica si alte adrese sustinute de inscrisurile pe care le aveti
3. citarea prin publicitate constituie o exceptie...

cu alte cuvinte citarea e valabil facuta chiar si in conditiile in care agentul procedural consemneaza in dovada ca" mergand pe bulevardul X m-am intalnit cu paratul popescu si i-am dat citatia dar a refuzat sa semneze de primire"
ContSters267790, utilizator
Revin cu aceeasi problema.
Intr-un proces de revizuire, instanta amana din nou din cauza "lipsa procedura".
De la adresa din C.I. se intoarce citatia cu "casa nelocuita", de la adresele indicate de mine-adrese declarate de dansul in alte procese- raspund chiriasi sau nu au raspuns (!!???), la adresa de email si la telefon instanta nu a avut timp in decurs de o luna sa-l citeze?
Pana cand se mai tergiverseaza?
Ce am de facut?
In cauza este parat si un executor judecatoresc cu spate puternic banuiesc.
Sa depun eu anunt la mica publicitate?
Sa fac copii dupa toate declaratiile domnului privid domiciliul sau-diferit in fiecare caz?
Va rog, lamuriti-ma!
Martonze, utilizator