avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 790 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Divort - obligativitate intampinare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Divort - obligativitate intampinare

in cazul unui divort fiind parata,intampinarea este obligatorie?trebuia sa o depun din 29.03.2013,in termen de 25 de zile,termenul a trecut,dar prima sedinta este pe 11 iunie2013,mai pot depune?
Cel mai recent răspuns: Gheorghe Lupu , utilizator 20:35, 7 Februarie 2024
Nu aveti obligatia de a depune intampinare.
Intampinarea va ajuta daca doriti probe in aparare.
Daca nu doriti probe in aparare nu conteaza.
Buna seara,da, doream sa depun probe,nu am fost la domiciliu si comunicarea am gasit-o mult mai tarziu si nu pot demonstra in instanta ca eu am locuit la parinti in acea perioada.Multumesc!
Art. 208 NCPC
Sancţiunea nedepunerii întâmpinării

(1) Întâmpinarea este obligatorie, în afară de cazurile în care legea prevede în mod expres altfel.
(2) Nedepunerea întâmpinării în termenul prevăzut de lege atrage decăderea pârâtului din dreptul de a mai propune probe şi de a invoca excepţii, în afara celor de ordine publică, dacă legea nu prevede altfel.


Incercati sa convingeti instanta ca nu ati fost la domiciliu, ca partea adversa stia acest lucru si ca vi se aduce o vatamare grava daca nu propuneti probe.
Buna ,nu ști cum să formulez o scrisoare de întâmpinare mă puteți ajuta!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intampinare eduuard eduuard Depunerea unei intampinari este obligatorie? (vezi toată discuția)
Pentru carmen.stoean danacaterina danacaterina daca a trecut termenul de administrare probe , apararea de fond se exercita in cursul procesului sau pana la primul termen al procesului. Prin aparare ... (vezi toată discuția)
Termen depasit pentru intampinare dorel13 dorel13 Daca a trecut termenul de depunere al unei intampinari la o chemare in judecata, mai pot sa depun acea intampinare sau macar sa propun proba cu martori in ... (vezi toată discuția)