Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Legislatie motoare si mopeduri
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Legislatie motoare si mopeduri

Pentru a conduce un yamaha de 125 am nevoie de permis A1 sau pot conduce si cu B-ul? In cazul in care trebuie permis, ce tip de permis este valabil conform noii legislatii?
Categoriile de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere, prevăzute la art. 20 alin. (2), se definesc astfel:
b) categoria A1:
1. motociclete cu cilindree maximă de 125 cmc, cu puterea maximă de 11 kW şi cu un raport putere/greutate de cel mult 0,1 kW/kg;
f) categoria B:
1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;