Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua , am nevoie de un raspuns urgent. In urma cu ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua , am nevoie de un raspuns urgent. In urma cu cateva ...

Buna ziua , am nevoie de un raspuns urgent. In urma cu cateva zile mi a fost deschis dosar penal pentru conducere cu permisul suspendat B . Nu sunt româncă, am permis de sedere . Peste o sapt. Plec in tara mea natala si dau de permis de motor , daca vin aici cu permisul si il preschimb in cel romanesc , ma pot folosii de el? Pot conduce?
Da, puteti sa conduceti cu permis preschimbat, pentru categoriile A1, sau A2, vedeti in care se va incadra.
Anexa 1
Categorii de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere
Categoriile de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere, prevăzute la art. 20 alin. (2), se definesc astfel:
..................................
b) categoria A1:
1. motociclete cu cilindree maximă de 125 cmc, cu puterea maximă de 11 kW și cu un raport putere/greutate de cel mult 0,1 kW/kg;
2. tricicluri cu motor cu puterea maximă de 15 kW;
c) categoria A2: motociclete cu puterea maximă de 35 kW, cu un raport putere/greutate care nu depășește 0,2 kW/kg și care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale;
...........................
[ link extern ]