Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Eliberare certificat fiscal altei persoane decat ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Eliberare certificat fiscal altei persoane decat proprietarului

Certificatul fiscal privind impozitele si taxele locale se poate elibera si altei persoane care nu este proprietar? In speta unei persoane cu care se afla in litigiu.
Care este baza legal ?
Multumesc
Ordinul 393/2003 care a modificat si completat Ordinul 752/2006 al ministrului si finantelor publice precizeaza in art sau 1 in ce conditii si cui se elibereaza acest certificat fiscal
:Certificatul de atestare fiscală se eliberează:

- la solicitarea contribuabililor;
- la solicitarea autorităţilor publice în cazurile şi în condiţiile prevăzute de reglementările legale în vigoare;
- din oficiu, în situaţia în care se schimbă competenţa de administrare a creanţelor fiscale, ca urmare a schimbării domiciliului fiscal sau a altor situaţii prevăzute de lege;
- la solicitarea deţinătorilor de părţi sociale la o societate comercială.

Eliberarea acestui certificat se face pe baza unei cereri adresate de unul dintre subiectele mentionate anterior.

Adriana Stanica, Consilier juridic
Conform codului de procedura fiscala, art 113, modificat si completat de legea 126/2012
se stipuleaza ca " certificatul de atestare fiscala se emite de autoritatea locala la solicitarea contribuabilului sau a notarului, respectiv imputernicitul acestuia, conform delegarii date de catre contribuabil."

www.avocatnet.ro/content/art...

si Legea 126/2012 :
[ link extern ]
Imi cer scuze
dar la acest moment am observat ca s-a strecurat o gresala de redactare privitoare la data aparitiei Ordinul 393 ref la procedura de eliberare a certificatului de atestare fiscala la care am facut referire in raspunsul adresat solicitantului acestuia.
De aceea, va rog sa cititi Ordinul 393/27.03.2013 si nu din 2003, asa cum din eroare am trecut initial in raspuns.
Multumesc.