Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa auto timbru de mediu
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa auto timbru de mediu

Buna ziua,

Vreau sa cumpar (transfer) masina de pe numele fetei mele pe numele meu. Masina a fost inmatriculata in 2006 de o firma de leasing si in 2009 pe numele fetei (an in care a cumparat-o de la firma de leasing). Mai trebuie platita taxa de timbru (poluare)?
Trebuie sa va adresati la fisc cu o cerere pentru a afla daca la ultima transcriere s-a achitat taxa de mediu. Raspunsul vine in max 45 zile (se poate si in 7 zile).
Daca nu s-a platit si daca nu aveti noxele trecute in cartea de identitate a vehiculului, trebuie sa mergeti la RAR sa va efectueze aceasta inscriere a noxelor, apoi trebuie sa intocmiti un dosar pentru calculul timbrului de mediu, pe care il depuneti la fisc. Raspunsul vine in 2 zile (dar se poate si mai mult, 5 -7 zile). Apoi platiti timbrul de mediu si puteti merge la politie (si cu restul actelor) pentru a face transcrierea dreptului de proprietate.
Bafta!
Ultima transcriere s-a facut in 2009 de pe firma de leasing pe numele fetei si nu s-a platit nimic, ne-au zis ca e totul in regula - altfel nu s-ar fi inmatriculat, nu? Se putea inmatricula in 2009 daca nu ar fi fost platita taxa?
Pasii sunt cei descrisi. Fara o hartie prealabila (adeverinta) de la fisc, va asumati riscul de a plati degeaba timbrul de mediu.
Particularitatile situatiei dvoastre nu le cunosc.
Cei care inmatriculeaza auto azi, procedeaza asa cum v-am spus. Oricum ar fi, politia nu sta la discutie: ori prezentati adeverinta ca este taxa de mediu platita, ori prezentati calculul timbrului de mediu si chitanta.
Multumesc
Va trebui platit timbrul, daca masina e din 2006. Atunci nu exista taxa, iar in 2009 a fost o simpla transcriere, deci iar nu trebuia platita taxa.