Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Intocmirea actului constitutiv si al statutului
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Intocmirea actului constitutiv si al statutului

Buna ziua,
Doresc sa stiu cine anume redacteaza actul contitutiv si statutul unei asociatii? Membrii fondatori?
Da. Membrii fondatori, apoi mergeti cu el la un avocat sau notar.
Este recomandabil sa fie redactat de un avocat dar poate fi redactat si de membrii fondatori. Actul trebuie autentificat la notar sau atestat de avocat.
Nu exista niciun text de lege care sa prevada in mod obligatoriu cine intocmeste actul constitutiv ... acesta poate fi intocmit de catre membrii fondatorii sau se poate apela la un specialist in domeniu ...
De redactat actul il redacteaza cine se pricepe la asa ceva... de regula cineva cu studii juridice si preferabil cu experiente pe respectivul domeniu.... uneori persoane fara studii juridice dar cu solida experienta de profil redacteaza mai bine proiecte de act constitutiv si statut decat notari sau avocati fara experienta specifica... dar asta e mai degraba exceptia...
Daca lucrati pe modele bune sau va priciepeti, puteti ca fondatori sa redactati draftul de act constitutiv si statut, dar oricum trebuie sa ajunga pe mana unui notar sau avocat pentru a fi autentificate sau atestate, dupa ce sunt aprobate de Adunarea Generala, si din moment ce oricum trebuie sa ajunga pe la un notar sau avocat, e mai firesc sa le cereti sa le vada si sa isi dea cu pararea si inainte de adoptare, ca actele sa fie in regula dpdv juridic...
Buna ziua! Imi puteti spune, va rog, unde scrie (in ce articol din ce lege/norma) ca trebuie documentele (PV al Adunarii Generale, Statut si Act Constitutiv modificat) sa fie atestate de avocat? Multumesc