Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Prelungire acord cadru
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Prelungire acord cadru

Am un acord cadu de lucrari cu o perioada de 2 ani si as dori sa-mi dati cateva indicatii cum pot face sa prelungesc aceasta durata (in conditiile in care am gasit specificat in legislatie ca durata unui acord cadru poate fi de maxim 4 ani si... atat.)
da, este de 4 ani, cu conditia sa o fi stabilit la initierea procedurii.

Din cate stiu, nu poate fi prelungit. este un contract pe durata determinata cu x operatori economici.

Depinde cu cat vreti sa prelungiti.

Exista o solutie: cf art 31 din OUG 34, puteti atribui un contract subsecvent in baza acordului cadru prezent. Pentru ca atribuit nu inseamna finalizat. Finalizarea poate fi facuta si dupa expirarea acordului cadru.

Dar nu pana la 4 ani, desigur...
soazig, utilizator
Pot atribui un contract subsecvent in baza acordului cadru de 2 ani pe care il avem astfel incat sa nu depaseasca cei 4 lani "legali",daca in momentul respectiv nu avem banii necesari? Stiu ca pentru incheierea acordului -cadru nu esti conditionat de existenta banilor insa pentru contractul subsecvent da .
Nu.
art.94 din HG 925