Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Curatela pentru o persoana cu handicap grad I- anulare ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Curatela pentru o persoana cu handicap grad I- anulare cerere pentru nemotivare in drept

Buna ziua,
Pentru a primi indemnizatie de la primarie pentru persoanele cu handicap grav(5)I.Sunt nevoit sa obtin de la judecatorie calitatea de curatela!Am depus prima data actele necesare pentru obtinerea curatelei!Dupa care am primit o comunicare cum ca mai trebuie sa indic contul IBAN si motive!Am primit comunicare finala l-a care am primit urmatoarea hotarare:
ÎNCHEIERE CIVILÃ NR. 3765/2013
ªedinţa camerei de consiliu din data de 30 aprilie 2013
Completul constituit din:
PREªEDINTE: , preşedinte judecătorie
GREFIER :
Pe rol fiind anularea cererii de chemare în judecată, având ca obiect curatelă, formulată de
petenta xxxxxxxxxx în contradictoriu cu intimata xxxxxxx.
La apelul nominal făcut în şedinţa camerei de consiliu nu se prezintă nimeni, părţile nefiind
citate.
S-a făcut referatul cauzei, după care, se constată că la dosar s-a depus, prin serviciul
registratură, un înscris din partea petentei, la care s-a ataşat lista IBAN-URI aferente conturilor
curente deschise la Banca Transilvania (f.10-11).
Instanţa, constatând că, prin înscrisul depus la dosar fila 10 dosar, petenta nu s-a conformat
în tuturor dispoziţiilor dispuse prin adresa emisă la data de 03.04.2013, respectiv aceasta nu a arătat
motivele de drept pe care îşi întemeiază cererea de chemare în judecată, reţine cauza în pronunţare.
I N S T A N Ţ A
Deliberând, constată că:
Prin cererea înregistrată sub nr. de mai sus, petenta xxxxxxxxxx a solicitat
instanţei să dispună instituirea curatelei pentru intimata xxxxxxxxxx, care este în vârstă
de 84 de ani şi este lipsită de capacitate de exerciţiu, impunându-se astfel numirea unui curator.
Cererea nu a fost motivată în drept.
Verificând cererea introductivă de instanţă, conform dispoziţiilor art.200 din Codul
procedură civilă, instanţa a procedat la regularizarea acesteia şi a comunicat petentei, prin adresa
emisă în data de 03 aprilie 2013 să completeze cererea de chemare în judecată, în sensul de a indica
contul său bancar, codul numeric personal şi contul bancar ale intimatei (în măsura în care acestea
sunt cunoscute de petentă) şi să arate motivele de drept pe care se întemeiază cererea, sub
sancţiunea anulării acesteia.
[..]
La expirarea termenului de 10 zile de la data primirii înştiinţării, respectiv 09.04.2013,
conform dovezii ataşate la dosar, instanţa constată că petenta nu a înţeles să îndeplinească în
totalitate obligaţiile privind completarea cererii, în sensul că nu a arătat motivele de drept pe care se
întemeiază cererea de chemare în judecată.
În aceste condiţii, instanţa observă că ipoteza normei legale instituite prin art. 200 alin. 3
din Noul Cod de procedură civilă potrivit căreia ?Dacă obligaţiile privind completarea sau
modificarea cererii nu sunt îndeplinite în termenul prevăzut la alin. (2), prin încheiere, dată în
camera de consiliu, se dispune anularea cererii? este întrunită în speţă, astfel că va dispune anularea
cererii de chemare în judecată formulată de petentă.
PENTRU ACESTE MOTIVE
ÎN NUMELE LEGII
D I S P U N E
Anulează cererea de chemare în judecată având ca obiect curatelă formulată de petenta
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Cu drept de cerere de reexaminare în termen de 15 zile de la comunicare.
Dată în camera de consiliu şi pronunţată în şedinţa publică din data de 30.04.2013.
PREªEDINTE, GREFIER,

Red/Dact
OG/ZL

Nu cunos teremeni judecatoresti,rog sa fiu informat cu privire l-a aceasta decizie!A fost respinsa cerearea?Cum este posibil asa ceva?Este vorba despre o persoana cu handicap grav!Va multumesc!
gi-jane2, moderator
Nu s-a dat curs cererii dvs intrucat ea nu a fost completata cu toate datele care v-au fost solicitate de instanta, in speta lipseste motivarea in drept a actiunii dvs.

Fata de aceasta situatie, averti posibilitatea de a depune o noua actiune, de aceasta data completa, conform prevederilor noului cod de procedura civila. Eventual luati legatura cu un avocat pt a va ajuta in redactarea acestei cereri.