avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu medical/ hg 79 2013
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu medical/ hg 79 2013


Stimata Doamna/Stimate Domn,

Sunt la salariata la o insitutie bugetara si ma confrunt cu urmatoarea problema:

- in perioada 10 -30 aprilie 2013 am fost in concediu medical;
- perioada 1-6 mai 2013 a fost nelucratoare (avand in vede hg 79/2013 care prevede ca personalul bugetar beneficiaza de zile libere in 2 si 3 mai 2013 pe care le recupereaza in data de 13 si 20 aprilie 2013);
- din data de 07.05.2013 pana in data de 27.05.2013 beneficiez din nou de concediu medical.

Mi s-a comunicat de la departamentul resurse umane ca nu mi se platesc zilele de 2 si de 3 mai pentru ca nu le-am recuperat in 13 si 20 aprilie.

Ori eu in data de 13 si 20 aprilie 2013 am fost in concediu medical (nici macar nu puteam sa imi fac cerere de co in aceste zile pentru ca eram in cm) iar pentru zilele de 2 si 3 mai nu puteam sa fac cerere de concediu pentru ca erau declarate libere prin HG79/2013.

V-as ruga sa imi spuneti daca opinia mea este pertinenta si, in masura in care este posibil, sa imi furnizati un argument legal care sa ma ajute sa imi sustin punctul de vedere in fata "colegilor".

Multumesc anticipat!

Revin cu o completare la mesajul anterior : mai nou mi s-a comunicat ca in zilele de 2 si de 3 mai o sa figurez ca "absent nemotivat".#-o


Cel mai recent răspuns: ana-cer , moderator 11:20, 18 Mai 2013
De cate ori se dau zile libere cu recuperare, acestea sunt considerate in continuare zile lucratoare. Pe pontaj se trec ca zile lucrate zilele de 2 si 3 mai, nu cele recuperate in aprilie.
Ar fi trebuit sa faceti cerere de concediu de odihna sau puteati continua cu medical si nu era nici o problema. Asa ramaneti cu salariul diminuat pentru cele 2 zile nelucrate.
Poate va intelegeti cu angajatorul sa va treaca 2 zile de CO.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

30 aprilie 2012 si 05.05.2012 - bugetari monicalirca monicalirca Buna ziua, Din ceea ce am citit pe forum am inteles ca pentru personalul bugetar, ziua de 30 aprilie 2012 va aparea in pontaj ca zi lucratoare, iar data de ... (vezi toată discuția)
Concediu medical roxana adriana roxana adriana Buna ziua. Intrebarea mea este cum inregistrez un salariat in declaratia pentru CAS in cazul in care acesta a fost in concediu medical in luna aprilie 23 de ... (vezi toată discuția)
Probleme pontaj -zilele de 24 si 31 decembrie cristina_mihaela cristina_mihaela Buna seara .Pentru personalul tesa in luna decembrie 2012(...deoarece la o unitate de 800 salariati li s-au emis comunicari de CO la multi, unii fiind deja in ... (vezi toată discuția)