Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum scap de a fi girant
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum scap de a fi girant

cu 8 ani in urma ,o persoana s-a casatorit cu un individ care avea un baiat, de 20 de ani ,casatorit la rindul lui. Pentru ca sotul sa poata plati cota parte din apartamentul cumparat cu prima sotie, a facut-o pe actuala sotie sa i se puna girant la imprumutul din banca facut in acest sens. Actualmente sint pe punctul de a se desparti si din actuala relatie,,si care ar putea fi solutia ca sotia pacalita,sa se poata retrage din postura de girant,ea nefiind trecuta nici in actul casei cu toate ca asta i-a promis sotul cind s-a pus girant,,iar sotul si-a adus fiul casatorit in apartament si o goneste pe actuala sotie. Cum poate scapa de aceasta problema destul de dureroasa.pentruca daca pleaca si este nevoita sa plece din apartament,aceasta va fi urmarita ca si giranta ,fara a beneficia de nimic.:O
Persoana in cauza poate "scapa" de calitatea de girant doar daca aduce n locul sau o alta persoana si doar daca obtine acordul bancii in acest sens.
Nu puteti scapa de postura de girant. Este o situatie tragica pentru dvoastra.

Intrebarea care se pune este : Dvoastra sunteti casatorita legal cu sotul? Daca da, atunci mai aveti ceva sanse sa nu va dea afara si sa aveti parte la casa/apartament..
trandafir2, moderator
Nu puteti scapa de calitatea de girant decat daca banca va accepta o alta persoana care sa semneze si ulterior sa plateasca datoria respectiva.
Are un drept de creanta pt suma pe care a platit-o impreuna fostei sotii.
Apoi, daca e numai girant, in caz de neplata a creditului, pt tot ce va plati sotia in locul lui, va putea indrepta impotriva sotului cu o actiune in regres.

Din contract pana la achitarea lui sau inlocuirea cu alt sau alti giranti, nu iese.