Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Acte cetatean roman pentru casatoria in UE
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Acte cetatean roman pentru casatoria in UE

buna ziua. vreau sa ma casatoresc cu un cetatean italian ce acte imi trebuiesc din tara si de unde le pot lua? casatoria va fi in italia.
trebuiesc apostile? unde se pot pune? traducere legalizata?
Actele dvs. trebuie apostilate. Certificatul de nastere si adeverinta de cutuma eliberate de starea civila de la locul nasteri dvs.vor fii apostilate de prefectura. Nu uitati sa solicitati adeverinta de cutuma-anexa 9- la metodologia HG 64/2011- cu toate mentiunile existente pe marginea actului dvs. de nastere, de la primarie. Daca ati mai fost casatorit/a apostila pe sentinta de divort ramasa definitiva si irevocabila se aplica de catreTribunalul judetean numai dupa ce in prealabil ati aplicat o stampila de la judecatoria care a emis sentinta. Daca aveti copilasi incredintati dvs. se aplica apostila si pe certificatele lor de nastere tot de catre prefectura.
La casatorie veti avea asupra dvs. :
-actul de identitate-cartea de identitate sau pasaportul,
-certif. de nastere apostilat, tradus si legalizat,
-adeverinta de cutuma apostilata, tradusa si legalizata,
certificatul medical prenuptial
si dupa caz :
-sentinta de divort, apostilata de Tribunal, tradusa si legalizata
-certif de deces al sotului/sotiei, apostilat, tradus si legalizat
-certif de nastere ale copiilor, apostilate, traduse si legalizate.
- taxele de oficiere a casatoriei sunt diferite de la primarie la primarie.
Traducerile le puteti face si in tara, dar legalizarea trebuie facuta in Italia .
Daca nu stiti limba italiana la oficierea casatoriei aveti nevoie de un traducator autorizat.
Casa de piatra!:vishenka:
Justitiarul711, utilizator
Traducerile le puteti face si in tara, dar legalizarea trebuie facuta in Italia

este obligatoriu? o data facuta legalizarea in tara nu este recunoskuta in italia?