Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... calcul vechime in munca in cazul cererii de pensionare ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

calcul vechime in munca in cazul cererii de pensionare partial anticipata

Cineva are vechime efectiva in carnetul de munca 34 ani si 4 luni.
Implineste 60 de ani in august anul acesta.
Intrebare:
-poate fi pensionat anticipat partial daca din toti acesti ani are lucrati in grupa a II-a 4 ani si 2 luni?
Eu v-am dat ce spune legea si repet:

Legea 3/1977

Art. 16
Persoanele care au lucrat cel putin 5 ani in grupele I si II de munca au dreptul sa li ia in calculul vechimii in munca, pentru fiecare an lucrat in aceste grupe: un an si sase luni pentru grupa I sau un an si trei luni pentru grupa II. In aceste cazuri nu se reduce limita varstei de pensionare.

Legea 263/2010

Art. 16. - Constituie stagiu de cotizare in sistemul public de pensii:

a) vechimea in munca recunoscuta pentru stabilirea pensiilor pana la data de 1 aprilie 2001;

Parerea mea este ca daca se va respecta legea,nu se va acorda perioada suplimentara la vechimea in munca.Din cele postate,reiese ca si casa locala a dat acelasi raspuns.

V-am dat si un raspuns al CNPP la o intrebare pusa pe forum.
Eu nu stiu cui apartine intrebarea.Am postat doar raspunsul.

Nu ati raspuns daca are stagiu asimilat potrivit art.49 lit.a)-c)si g)

Puneti intrebarea,daca se acorda perioada suplimentara pentru 4 ani grupa II-a,sau nu,aici:

[ link extern ]
Carp Mircea a scris:

Nu ati raspuns daca are stagiu asimilat potrivit art.49 lit.a)-c)si g)

Am spus ca vechimea de 34 ani si patru luni este efectiva, deci fara stagii asimilate care in pensionarea partiala anticipata oricum nu se iau in considerare.

O sa incerc sa pun intrebarea si pe [ link extern ] .
O sa mearga direct si sa obtina raspunsul oficial.
tudorvaleriu a scris:

1. La cei 34 de ani si 4 luni se mai adauga 1 an pentru perioada lucrata in gr.a II-a de munca si face peste 35 de ani cat este stagiul complet de cotizare.

2. Asadar poate solicita pensie anticipata partiala la varsta de 60 de ani.

Da, raspunsul primit oficial este in aceeasi idee.
Orice perioada lucrata in conditii de "grupa", contribuie proportional la marirea stagiului de cotizare.

Din pacate dosarul a fost respins pe motiv ca cei 4 ani si 2 luni lucrati in grupa a ll-a de munca nu pot compensa cele 8 luni ce-i lipsesc, pentru a implini stagiul de cotizare 35 de ani .
I s-a spus ca acea perioada lucrata in grupa a ll-a de munca trebuia sa fie de minimum 5 ani pentru a putea fi luata in considerare.
Legea 3/1977

Art. 16
Persoanele care au lucrat cel putin 5 ani in grupele I si II de munca au dreptul sa li ia in calculul vechimii in munca, pentru fiecare an lucrat in aceste grupe: un an si sase luni pentru grupa I sau un an si trei luni pentru grupa II. In aceste cazuri nu se reduce limita varstei de pensionare.