Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare nerezident
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare nerezident

ce conditii trebuie sa indeplineasca o persoana straina nerezidenta ca sa-l angajez? ce documente trebuie sa aiba in afara de permisul de munca? dar daca are PFA?
care e legislatia aplicabila?
Din ce stat este acea persoana?
britanic
Daca este din Anglia, atunci angajarea se faca ca si orice alta angajare a unui cetatean roman.
Aveti grija ca trebuie obtinut un CNP pentru a putea fi declarata in D112.
si daca e pfa? nu trebuie sa-mi dea niste acte? drept de munca in romania... ceva de genul asta!!
Daca are PFA se poate incheia un contract civil intre cele doua parti .
Nu confundati calitatea de PFA cu cea de persoana fizica.
Fiind cetatean al unui stat membru UE nu are nevoie de autorizatie de munca.
Cornel Vasile, Consilier juridic