avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... delapidare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

delapidare

Am citit in zar despre o persoana care a delapidat suma de 700.000 lei (7 mld le vechi),si eram curioasa cam ce risca acea persoana ?
Cel mai recent răspuns: lucianrosca , utilizator 15:38, 24 Mai 2013
Art. 215^1. – Delapidarea
Însusirea, folosirea sau traficarea, de catre un functionar, în interesul sau ori pentru altul, de bani, valori sau alte bunuri pe care le gestioneaza sau le administreaza, se pedepsesc cu închisoare de la unu la 15 ani.
În cazul în care delapidarea a avut consecinte deosebit de grave, pedeapsa este închisoarea de la 10 la 20 de ani si interzicerea unor drepturi.

Consecinte deosebit de grave = prejudiciu >=200.000 lei (daca are noroc sa intre in vigoare, in noul cod penal limita creste la 2.000.000 lei)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Delapidare dcb91 dcb91 Daca Curtea de conturi descopera o delapidare, ce se intampla dupa aceea? (vezi toată discuția)
Delapidare chyvu_paul chyvu_paul Buna ziua, Numele meu este Paul, am 26 de ani si lucrez ca agent vanzarii pt o campanie multinationala, problema este ca am sustras suma de 23500 lei, iar ... (vezi toată discuția)
Delapidare - sanctiune aplicabila ralu1981 ralu1981 Buna ziua. daca un dosar penal pentru infractiunea de delapidare (este vorba de suma de 16.000ron) ajunge in instanta care este cea mai grava sanciune care se ... (vezi toată discuția)