Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Delapidare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Delapidare

Daca Curtea de conturi descopera o delapidare, ce se intampla dupa aceea?
Politia va efectua, in cadrul unui dosar penal, cercetari pentru infractiunea prevazuta de Codul penal:

ART. 215^1
Delapidarea
Însuşirea, folosirea sau traficarea, de către un funcţionar, în interesul său ori pentru altul, de bani, valori sau alte bunuri pe care le gestionează sau le administrează, se pedepsesc cu închisoare de la unu la 15 ani.
În cazul în care delapidarea a avut consecinţe deosebit de grave, pedeapsa este închisoarea de la 10 la 20 de ani şi interzicerea unor drepturi.
Daca se recupereaza prejudiciul in timpul cercetarii (ex. 100.000 lei) ce pedeapsa va primi functionarul?