Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA la incasare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA la incasare

Buna ziua,
Am un SRL cu TVA la incasare la trimestru, pt o factura intocmita pe 07.03.2013 catre un client care nu este achitata, tva-ul tb declarat in decont pe 25.04.2013 ca neexigibil. Pe 04.06.2013 se implinesc cele 90 zile, dar factura nu este achitata, in decontul trim 2 din 25.07.2013, trece la tva colectat si tb si achitat. Este corect pana aici?
Dar, daca aceasta factura ar fi achitata pe 20.05.2013, tva-ul tb achitat pe 25.05.2013 sau pe 25.07.2013 cand se depune si decontul de tva?
Si o alta intrebare : II-urile, IF-urile si PFA-urile depun situatii financiare?
Va multumesc foarte mult pentru ajutor.
1.da,este corect
2.nu depun
Va rog, daca puteti sa-mi spune-ti si pt plata facturii (din textul de mai sus):

"Dar, daca aceasta factura ar fi achitata pe 20.05.2013, tva-ul tb achitat pe 25.05.2013 sau pe 25.07.2013 cand se depune si decontul de tva?"

Am inteles ca sunteti platitor la trimestru.-pe 25.07.
Factura emisa pe 07.03 -datorita faptului ca nu a fost incasata pana la 31.03-fie ca o incasati sau nu pana la 30.06 in decontul trim.2 tva-ul aferent facturii devine colectat in decont.
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil