Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA decontul de tva cu tva la incasare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

decontul de tva cu tva la incasare

la ce rand trebuie trecuta suma tva-ului nedeductibila care trebuie platita pentru furnizorii neachitati?
este suficient sa o trec la sectiunea tva nedeductibila in partea de jos a decontului?
Da, sumele colectate si deduse se trec ca si pana acum la livrari si achizitii (in continutul decontului), iar sumele de incasat, de dedus sau de colectat se trec separat in partea de jos a decontului, la sectiunea "Informatii privind TVa neexigibila sau nedeductibila".
deci in decont la rubrica tva de plata o sa am doar tva-ul dedus,iar tva-ul nededus din sectiunea tva neexigibila sau nedeductibila doar il platesc?
nu inteleg ce vreti sa spuneti cu ,,doar il platesc,,- platiti doar ce rezulta in decont la rd 41 de tva neexeigibil nu va legati acela il treceti in casuta lui si ramane acolo pana incasati/platiti .
TVA-ul de plata va fi cel care rezulta in urma completarii continutului decontului cu sumele deduse si colectate, adica cel aferent facturilor achitate si incasate.
Datele privind TVA neexigibil sunt doar cu titlu informativ, nu influienteaza in nici un fel TVA de plata sau recuperat pentru perioada curenta (perioada pentru care este emis decontul).