Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Inscriere in cartea funciara
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Inscriere in cartea funciara

Buna ziua.
Inscrierea unei sulte in cartea funciara a unui imobil se poate face la Biroul de Carte Funciara numai in orasul in care se afla imobilul respectiv sau se poate face aceasta inscriere si la Biroul de Carte funciara dintr-un alt oras?
Va multumesc
doar unde este imobilul ...altfel nu au ce nota...:O
Intrebam , bazandu-mi rationamentul pe ideea ca cel mai probabil exista un sistem centralizat al acestor date , macar in Bucuresti , si astfel de schimbari pot fi operate si la Biroul de Carte Funciara din alt oras atata timp cat exista documentele necesare.
Se poate face doar la unitatea administrativa de care apartine imobilul respectiv.
Daca insa dvs va este greu sa va deplasati in acea localitate puteti lua legatura cu un notar din orasul in care locuiti si acesta va poate rezolva problema inscriind pentru dvs sulta in Cartea Funciara respectiva.
Sa inteleg ca un notar poate face o astfel de inscriere chiar fara sa se deplaseze in orasul in care se afla imobilului ?
d_doinita a scris:

Se poate face doar la unitatea administrativa de care apartine imobilul respectiv.
Daca insa dvs va este greu sa va deplasati in acea localitate puteti lua legatura cu un notar din orasul in care locuiti si acesta va poate rezolva problema inscriind pentru dvs sulta in Cartea Funciara respectiva.

Astea sunt mai mult povesti... Imediat o sa ne spuneti ca putem comanda si notari online la domiciliu.

Poate face asta doar notarul care si intocmeste actele cu privire la ce doriti sa inscrieti in cartea funciara, altfel este necesara o procura autentica in acest sens. In plus, sa va asteptati si la o taxa de deplasare. Asa ca decideti dvs. cum credeti ca este mai usor, sau mai greu.
LuchianSeb, utilizator