Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Buna seara As dori si eu un sfat.Am mostenit la decesul mamei 1/2 dintr-o casa (sora mea si cu tatal meu a cedat in favoarea mea),dupa decesul tatalui din cota de 1/2 a sa am mostenit 3/8 ,sora mea 3/8 iar a doua sotie a tatalui meu 2/8 cota pe care ulterior mi-a donato mie sora mea a ramas numai cu cota de 3/8.Acum 3 ani a decedat si sora mea ea avand 2 copii care refuza sa faca succesiunea dupa moartea mamei lor.As dori sa vand imobilulu si nu stiu cum sa procedez.Va multumesc anticipat
Cereti in instanta iesirea din indiviziune si: fie platiti o sulta fetelor si imobilul va ramane dumneavoastra, fie primiti dumneavoastra banii de la fete pentru partea dumneavoastra.
Dumneavoastra si fetele sunteti acum coproprietari si ati putea sa va vindeti partea fara sa fie nevoie de acordul lor, dar cred ca va fi greu sa gasiti pe cineva sa vrea sa cumpere in conditiile astea.