Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Aplicare OG.6/2013
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Aplicare OG.6/2013

Buna tuturor,
referitor la impozitul de 0,5% pentru veniturile obtinute din exploatarea forestiera in baza autorizatiei de exploatare,spuneti-mi,va rog,cine plateste acest impozit in cazul urmator:
o societate ,desi are cod caen 0220,NU ARE licenta de exploatare.Achizitioneaza masa lemnoasa ce trebuie exploatata,pentru a vinde ulterior lemnul obtinut, DAR exploatarea o face alta societate care are licenta, aceasta din urma eliberand o factura pentru serviciile de exploatare prestate.
Problema mea este :cine plateste impozitul de o,5%? societatea care detine lemnul,la venitul realizat ( ct.707) cand il vine sau societatea prestatoare care detine licenta la venitul pe care il realizeaza prin facturarea serviciului ?
Rog pe cei care s-au intalnit cu acest aspect sa-mi spuna si mie cum procedeaza. Multumesc.
Nu am cuvinte ca sa va pot multumi indeajuns.In baza informatiilor pe care le-am primit de la d-voastra. voi lamuri aceasta situatie.Multumesc.