Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Amortizare accelerata
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Amortizare accelerata

Firma la care lucrez urmeaza sa achizitioneze utilaje finantate din fonduri europene in valoare totala de aprox. 200.000 euro.
Putem folosi metoda de amortizare accelerata ?
Este cheltuiala deductibila integral ?

Va multumesc.
Buna seara,

Potrivit art.24, alineatul 6, litera b din CF, în cazul echipamentelor tehnologice, respectiv al maşinilor, uneltelor şi instalaţiilor, precum şi pentru computere şi echipamente periferice ale acestora, contribuabilul poate opta pentru metoda de amortizare liniară, degresivă sau accelerată;
Inteleg ca legiutorul lasa la alegerea contribuabilului posibilitatea utilizarii amortizarii accelerate pentru imobilizarile descrise la articolul cu pricina.
Cititi de asemenea si prevederile alineatului 9 ale aceluiasi articol. Veti tine de asemenea cont ca reluarea subventiei la venituri sa se faca in aceeasi proprotie cu amortizarea.

Numai bine