Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Semnare situatii financiare persoana fizica
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Semnare situatii financiare persoana fizica

Am o nelamurire in ceea ce priveste persoana care poate semna situatiile financiare. In acest sens as dori sa aflu daca o persoana fizica - expert contabil membru activ CECCAR poate semna situatiile financiare anuale. Mentionez ca persoana fizica nu este autorizata potrivit legii si totodata nu este angajat al societatii. Dupa admiterea examenului de expert contabil s-a primit carnetul de expert contabil cu viza si autorizatia, stampila si parafa nu au fost inca eliberate.
Care ar fi posibilitatile legale pentru ca aceasta persoana sa semneze situatiile financiare?

Va multumesc!
Teoretic, potrivit Legii 82/1991 situatiile financiare se semneaza , pe langa administrator si de catre:
1. Persoane fizice autorizate CECCAR (Experti contabili)
2. Persoane juridice autorizate CECCAR (firme de contabilitate)
3. Directorul economic
4. Contabilul sef
5. Alta persoana din firma care are studii superioare economice si care inlocuieste Directorul Economic si Contabilul sef cand acestia lipsesc.
Persoana de la punctul 5 de mai sus trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:
1. Sa fie salariat in firma;
2. Sa aibe studii economice superioare;
3. Sa tina locul, prin imputernicire legala, Directorului Economic si Contabilului Sef cand acestia nu sunt disponibili

Practic, insa, sunt administratori fara studii economice superioare care-si semneaza singuri bilantul...si oops..nu se intampla nimic...so,(in cazul dvs) mai bine semneaza administratorul decat alta persona care nu se incadreaza ca nici o categorie mentionata mai sus.(Daca tot e sa-si asume cineva responsabilitatea pentru o contabilitate tinuta fara contabil angajat, s-o faca administratorul.):)

Cu toate acestea, poate semna si expertul contabil fara a fi PFA?

Multumesc!