Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Semnaturi pe bilant
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Semnaturi pe bilant

Am terminat de intocmit bilantul pe anul 2013 si urmeaza sa il depun.Din ce am inteles daca cifra de afaceri este sub 100.000E nu este nevoie de semnatura/stampila unui contabil CCECAR si pot semnat tot ( administrator micro )

Este adevarat?
Multumesc anticipat!
Potrivit art.28 din Legea contabilitatii nr.82/1991 republicata ,situatiile financiare anuale se semneaza de catre :1).- directorul economic,contabilul sef sau alta persoana imputernicita sa indeplineasca aceasta functie ; 2)-persoane fizice sau juridice,autorizate potrivit legii,membre ale CECCAR ; 3)-persoane care organizeaza si conduc contabilitatea societatilor care au optat pentru un sistem simplificat de contabilitate(art.5 alin.1^1).
Pot semna formularele pentru bilanturi:
- Persoane fizice autorizate CECCAR (Experti contabili)
- Persoane juridice autorizate CECCAR (firme de contabilitate)
- Directorul economic
- Contabilul sef
- Alta persoana care are studii superioare economice si care inlocuieste Directorul Economic si Contabilul sef, cand acestia lipsesc.

Vedeti si acest articol
www.avocatnet.ro/content/art...