Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Handicap accentuat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Handicap accentuat

Ma numesc Aurelia Gorgan din Arad , as dori un raspuns la intrebarea: cu urmatoarele diagnostice pot beneficia de handicap accentuat?
1 ) purtatoare de stimulator cardiac bicameral de nod sinusal .
2 ) episoade recurente de fibrilatie atriala persistenta convertite electric la ritm sinusal in antecedente .
3 ) status post by-pass aortocoronarian cu grefon venos safen la nivelul arterei diagonale ( 01.2010 )
4 ) purtatoare de proteza mecanica st.jude 27 mm in pozitie mitrala normofunctionala ( 01.2013 ) .
5) hipertensiune arteriala esentiala stadiul iii clasa de risc cardiovascular foarte inalt .
6) insuficienta tricuspidiana gradul ii/iii functionala .
7) insuficienta cardiaca clasa nyha iii .
8) diabet zaharat tip 2 cu obezitate androida gradul i insulinonecesitant complicat cu micro si macroangiopatie .
9) arteriopatie periferica a membrelor inferioare stadiul iia .
10) polineuropatie diabetica senzitiva simetrica distala .
11) retinopatie diabetica neproliferativa .
12) astm bronsic intermitent .
13) hepatita cronica virala hcv pozitiva .
14) tratament anticoagulant cronic .
15)boala cronica de rinichi stadiul ii .
Va multumesc!
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
1-Rugam respectati regulamentul prezentului forum si nu postati cu majuscule
2-Competenta in decizia de incadrare in grad de handicap este comisia de expertiza medicala persoane cu handicap de la nivel local
In baza documentelor care atesta starea de sanatate,solicitati expertiza ,comisia la finalul verificarilor ,urmand a decide asuora emiterii de decizie/certificat de incadrare in grad de handicap