Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Proces verbal de dispunere a ridicarii unui ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Proces verbal de dispunere a ridicarii unui autovehicul stationat neregulamentar

Buna ziua,
As dori sa ma interesez ce sanse de castig am, daca contest procesul verbal de ridicarea masinii pt stationare neregulamentara?
Mentionez, ca intr-adevar am stationat intr-un loc , unde era indicatorul de oprire interzisa ( in apropierea unui spital, unde trebuia sa ma duc urgent).
Eu din cate am inteles, o masina nu poate fi ridicata numai, daca stationezi intr-un loc nepermis SI daca masina constituie un obstacol pt circulatia publica, ceea ce nu a fost cazul.
In aceste cazuri in proces verbal trebuie obligatoriu sa fie trecut si un martor sau nu?
Daca in p-v nu este trecut tariful pt activitatile de ridicare , transport si depozitare nici o suma, si la culoarea masinii in loc de albastru este trecut grii nu este greseala agentului, pt care ar putea fi anulat procesul verbal?
In p-v este trecut ca am incalcat prevederile imperative ale art 143, lit A, din OUG 195/2002, care se refera la stationare nepermisa, nicidecum ca masina mea ar fi fosr un obstacol pt circulatia publica.

Multumesc mult pt cei care ma pot ajuta!
Dragos_T a scris:

Conform O.U.G., doar politistul rutier poate dispune imobilizarea sau ridicarea unui autovehicul. Prin acele HCL-uri, acesti gardieni ai primariilor au primit astfel de atributii, dar asta nu inseamna ca sunt si legale ori ca nu pot fi contestate.

Exista precedent in Oradea parca. Spicuire luata dintr-o hotarare judecatoreasca data in favoarea reclamantei:
\"“Potrivit art. 2 al. 5 din OG 2/2001, sunt nule de drept hotararile consiliilor locale care stabilesc un regim sanctionator paralel cu cel instituit prin acte normative cu putere superioara”.
Deci HCL-urile nu au putere peste O.U.G.

Va multumesc pt raspuns, am citit HCLMunicipal Tg Mures 241/2007, art 5 lit G din , din care reiese clar, dupa cum am inteles eu, ca politia locala poate dispune ridicarea masinilor aflate pe trotuare sau pe spatii verzi, si numai politia rutiera de pe drumurile publice. Chiar nu stiu ce sa fac, am luat legatura cu un avocat, care a zis ca nu prea am sanse de castig, e drept ca numai prin telefon am vb, si nu a vazut p-v....mai am 5 zile sa ma hotarasc ce sa fac.....
In acest HCL scrie clar, ca in p-v trebuie trecut urm lucruri:
-cheltuielicu ridicare- la mine nu este completat
-locul- la mine scrie doar str semanatorilor, fara nr...
-identificare masinii- la marca este trecut W golf, la model nimic, la culoare grii in loc de albastru, la nr inmatr , dupa cum reiese din copie in loc de GTN este GFN
-martor, la mine nu este trecut, insa banuiesc ca au fost facute poze, dar eu nu le-am vazut si nu stiu de la cine as putea sa cer pozele ca sa le vad
- functia agentului: la mine este trecut astfel; Agent constatator Gxxxxx Bxxx, din cadrul Biroului Sigurantei Rutiera al directitei Politia Locala

Si inca o intrebare as avea: primesc si amenda de la politia locala pt statioare interzisa, pt ca pana acum nu am primit nimic: ))))))?

tgm, utilizator