avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1757 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Plângere contraventionalã
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Plângere contraventionalã

Am depus o plângere împotriva la procesul contravențional de la anaf și întrun final sa dat hotărâre în felul următor.
Respinge plângerea.
Admite excepția tardivitatii plângeri contravenționale invocată de instanța din oficiu.
Ce înseamnă ?
Inseamna ca ati depus prea tarziu plangerea dupa trecerea termenului de 15 zile in care se putea face plangerea.

Amendă este din 2008 și am depus în 2012 că atunci am știut de amendă când am scos o adeverința de la fisc dacă fac recurs la hotărâre am vreo șansă că am drept la recurs timp de 15 zile amendă este de 400lei va mulțumesc
Daca puteti dovedi ca plangerea dvs. a fost facuta in termen, aveti sansa.

Daca nu puteti dovedi acest lucru, atunci... renuntati si platiti amenda de 400 de lei :P

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Coruptie sau prostie? LiviuCotfas LiviuCotfas In 25.01.2016 am primit de la fisc copia procesului-verbal fals intocmit de agentul de politie pe 15.06.2015, semnat de 3 ori in locul asa-zisului ... (vezi toată discuția)
Am platit amenda, mai pot face plangere? Valdez Valdez Situatia e in felul urmator. Ma indreptam intr-o seara spre casa pe o strada principala. Banuiam (vazusem cindva un semn) ca limita este 60km/h, si am ... (vezi toată discuția)
Exceptia de tardivitate invocata in recurs duduionescu duduionescu O societate comerciala a formulat o plangere contraventionala. Intimata (institutie publica) a invocat exceptia tardivitatii plangerii contraventionale. ... (vezi toată discuția)