Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... numele de familie al copilului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

numele de familie al copilului

Buna,
ma numesc Mihaela,sunt cetatean roman si locuiesc de cca.4 ani in Austria. Am fost casatorita cu un cetatean austriac si in urma divortului am ramas cu numele lui de familie. Acum insa, am o problema si sper sa ma puteti ajuta! Am o noua relatie si astept un copil.Viitorul tata este deasemenea cetatean austriac.Intrebarea mea este: ce nume de familie va purta copilul meu (daca e posibil numele tatalui ?!) si ce cetatenie va avea? va multumesc!
conform legislatiei romane, daca tatal il recunoaste va prta numele tatalui. cetatenia va fi tot cea a tatalui
raspunsul dvs. este valabil si in situatia in care nu suntem casatoriti ?
da
Conform legislatie romane, daca tatal recunoaste copilul, chiar daca nu sunteti casatoriti, copilul va putea purta numele si sa aiba cetatenia acestuia. Dar tinand cont ca locuiti in Austria trebuie sa vedeti care este legislatia in aceea tara.
cetatenie austriaca/europeana si va purta numele tatalui care-l recunoaste pe copil.In caz de conflict, se recurge la un test de paternitate.