Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Declaratii avere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Declaratii avere

Buna ziua,
As dori sa stiu daca cei din conducerea unui spital, care apartine de un consiliu judetean trebuie sa depuna declaratii de avere dupa legea 176/2010 (ANI) sau dupa ordinul 632/2006 (ministerul sanatatii) ???
Singurul act normativ in care apar nominalizate functiile pentru care exista obligatia depunerii declaratiilor de avere este Legea nr. 176/2010. Acolo gasiti mentionate "persoanele " care au aceasta obligatie
Art. 1 din Legea nr.176/2010
(1) Dispozitiile prezentei legi se aplica urmatoarelor categorii de persoane, care au obligatia declararii averii si a intereselor:
..
32. persoanele cu functii de conducere si de control din cadrul unitatilor sistemului de invatamant de stat si unitatilor de stat din sistemul de sanatate publica;
....