Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Lege jocuri de noroc
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Lege jocuri de noroc

Buna ziua!
Am o neclaritate. Conform legilor in vigoare se considera joc de noroc acea activitate comercială care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii:
a) se atribuie câştiguri materiale, de regulă băneşti;
b) organizatorul face o ofertă publică a unui potenţial câştig;
c) participantul acceptă oferta organizatorului;
d) se percepe o taxă de participare direct sau disimulat;
e) câştigurile sunt atribuite prin selecţia aleatorie a rezultatelor evenimentelor care fac obiectul jocului, indiferent de modul de producere a acestora.

Mai exact, cum se "traduce" litera e?
Astept raspuns!
As dori raspunsuri de la persoane care lucreaza in domeniul juridic.

Buna,
Art 10. 1) OUG 77/2009
a) jocuri loto, dacă sunt folosite rezultatele pur aleatorii ale unor evenimente ce constau în extrageri de numere, de litere, bilete sau simboluri, indiferent de procedurile şi caracteristicile mijloacelor utilizate pentru efectuarea extragerilor (urne, roţi, cupe şi alte asemenea mijloace) care nu se desfăşoară în prezenţa jucătorilor. În această categorie se includ: loteriile, inclusiv cele instantanee, şi orice joc de noroc care nu se desfăşoară în prezenţa jucătorilor şi care constă în extrageri de numere, de litere, simboluri, formulare sau bilete, prin intermediul cărora pot fi obţinute diverse câştiguri determinate de evenimente care nu se desfăşoară în prezenţa fizică a jucătorilor, cu excepţia jocurilor de noroc definite în continuare;