Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Contractul de mediere are titlu executoriu?
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Contractul de mediere are titlu executoriu?

Se poate executa un contract incheiat la mediator de catre asociatia de proprietari si un restantier?
contactul de mediere este un simplu act sub semnatura privata. dnu este titlu executaoriu.pentru a asta trebuie facut proces unde il folositi. era de dorit sa aveti deja procesul , duceati acordul judecatoarei si se pronunta o hotarare in baza lui. de aceea este de dorit sa consultati un avocat inainte....

~ Conținut șters la cerere ~
Probabil ca au tangentat un proces si au fost trimisi la mediator sa mai degreveze instantele !
Nici daca se autentifica la un notar?
Trebuie facuta o distinctie intre contractul de mediere si acordul de mediere.

Contractul de mediere constituie titlu executoriu pentru onorariul mediatorului conform prevederilor art. 48 din Legea 192/2006 cu modificările și completările ulterioare.

Daca vorbim de acordul de mediere, pentru a deveni titlu executoriu el trebuie investit de instanta. Poate fi si autentificat la notar.