Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Acordul de mediere investit cu titlu executoriu
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Acordul de mediere investit cu titlu executoriu

In diferite cercuri de discutii cu referire la mediere, apare din ce in ce mai des o dorinta exprimata de mediatori "acordul de mediere sa fie executoriu, fara a mai trece prin justitie sau notariat". Ce parere aveti ?? Este corecta dorinta ? Daca "da" , in ce spete se poate pune in practica ??
atit timp cit nu se poate verifica ca nu exista vicii cu privire la exprimarea consimtamintului, a identitatii partilor sau continutul actului nu va putea fi admisa legal caracterul de titlu executoriu al acordului fara a fi autentificat sau admis de catre instanta.
pe de alta parte, datorita faptului ca mediatorii nu sunt obligati sa aibe pregatire juridica, este necesara o verificare a continutului acordului de mediere astfel incit acesta sa nu incalce prevederi legale imperative.

acesta este si motivul ptr care se solcita aceste 2 conditii.
Atata timp cat mediatorul nu este un specialist in drept ar fi o mare eroare ca acordul de mediere sa fie executoriu.
sunt unele cazuri in care ar putea fi titlu executoriu
de ex
partaj judiciar
divort
in spete comerciale

in altele chiar daca e vointa partilor,ele pot incalca legile
Fara existenta unei hotarari judecatoresti nu are cum sa fie titlu executoriu.
Cat priveste actul autentic, fara ca notarul sa aiba partea in fata nu cred ca se poate...deoarece trebuie sa semneze in fata notarului si nu a mediatorului.
abcdeadi a scris:

Atata timp cat mediatorul nu este un specialist in drept ar fi o mare eroare ca acordul de mediere sa fie executoriu.

=D>
Asta-i!
Pe mine ma cam sperie gandul unui titlul executoriu redactat de un inginer zootehnist chiar daca pe calea contestatiei la executare se poate ataca chiar acest titlul executoriu care nu provine de la o instanta judecatoreasca.
Absurditatea unei astfel de cereri - acordul de mediere = titlu executoriu - rezulta din faptul ca daca e firesc ca actele autentificate de notarii publici - care sunt, macar la nivel de teorie, specialisti in drept - sa fie titluri executorii, este nefiresc ca acorduri redactate de persoane carora dreptul le este complet strain sa ajunga sa fie executate silit fara sa fi trecut mai intai prin filtrul impus de instantele judecatoresti.