Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Mijloc fix masina la un Birou executor judecatoresc
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Mijloc fix masina la un Birou executor judecatoresc

buna ziua,

am si eu urmatoarul caz la un birou ex judecatoresc neplatitor de tva

achizitioneaza o masina in rate ,i se factureaza in fiecare luna capital dob si taxa de administrare
imi puteti spune si mie care este valoarea mij fix tinand cont ca a platit un avans de 1910 eur si i s-a fact prima luna avansul,taxa de adm si com de analiza

trebuie sa includ si tva la val masinii ?
dupa scadentar evidentiez ratele+val reziduala + avansul ,fara tva ,dupa care adaug tva-ul?

multumesc
Deoarece sunteti neplatitor de TVA,DA,in valoarea masinii se include si TVA-ul.