avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Mijloc fix masina la un Birou executor judecatoresc
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Mijloc fix masina la un Birou executor judecatoresc

buna ziua,

am si eu urmatoarul caz la un birou ex judecatoresc neplatitor de tva

achizitioneaza o masina in rate ,i se factureaza in fiecare luna capital dob si taxa de administrare
imi puteti spune si mie care este valoarea mij fix tinand cont ca a platit un avans de 1910 eur si i s-a fact prima luna avansul,taxa de adm si com de analiza

trebuie sa includ si tva la val masinii ?
dupa scadentar evidentiez ratele+val reziduala + avansul ,fara tva ,dupa care adaug tva-ul?

multumesc
Cel mai recent răspuns: LUMINITA TURCU , Consultant fiscal 19:50, 2 Iunie 2013
Deoarece sunteti neplatitor de TVA,DA,in valoarea masinii se include si TVA-ul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

tva leasing financiar lucica21 lucica21 buna ziua . cer ajutor pt. ca nu sunt sigura ca am facut corect urmatoarele inregistrari. o firma de transport achizitioneaza un autoturism-passat-- in ... (vezi toată discuția)
Leasing financiar 1. Se inreg.contracul de leasing intern: 2133=167- 13478Eu x curs data contract concomitent: 6811 = 281 - (13748 eu x curs data contr):(12X5) din ... (vezi toată discuția)
Leasing financiar Va rog sa-mi precizati care sunt inregistrarile care se fac in contabilitatea utilizatorului in cazul achizitionarii unui autoturism in sistem de leasing ... (vezi toată discuția)