avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA leasing financiar
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA leasing financiar

buna ziua .
cer ajutor pt. ca nu sunt sigura ca am facut corect urmatoarele inregistrari.
o firma de transport achizitioneaza un autoturism-passat-- in leasing pt folosirea lui in scopuri economice.am primit urmatorul scadentar
--pret ddp =22900euro
--pret de baza fara tva =18467,74e
--prima plata(avans) =3693,55e
--durata =36 luni
--taxa administrare+comision =548,9e
--val reziduala =923,39e
--val finantata =14774,19
--dobanda =2252,35e
--curs istoric =4,4621

am dreptul sa deduc tva integral pe perioada leasingului??( EU CONSIDER CA AM..)

in speranta ca ma ajutati,va multumesc anticipat!!
o zi buna!!
Ultima modificare: Vineri, 12 Aprilie 2013
lucica21, utilizator
Cel mai recent răspuns: adrianabresug , utilizator 12:43, 15 Aprilie 2013
Din ce stiu eu (nu sunt contabila) nu se deduce TVA la valoare reziduala. In rest la avans si la rate, se deduce. Am inteles, de pe avocat.net, conform noului cod, ca rata trebuie sa fie de maxim 1500 de lei. Repet din ce stiu eu, poate un contabil te va lamuri mai bine.
mersi,astept si alte raspunsuri...am vrut sa scriu amortizarea,...
amortizarea este deductibila ,tva la valoarea reziduala nu se deduce dar mai ai pana la finalizarea leasingului .
te referi la amortizarea aferenta valorii reziduale pe perioada leasingului ? Daca da ,in timpul derularii contractului nu se include la calcul amortizare si valoarea reziduala .
Ultima modificare: Luni, 15 Aprilie 2013
carmen01011958, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concesionare mijloace transport de catre primarii contexaudit contexaudit firma de trasport in comun (o societate pe actiuni care apartine primariei) achizitioneaza mijloacele de trasport in baza unui contract de leasing ... (vezi toată discuția)
Leasing financiar xinom xinom 4m un leasing financiar pentru un autoturism. Scadentarul cuprinde: col.1 - rata leasing= 272.93 euro; col.2 - capital=192.69 euro; col.3 - ... (vezi toată discuția)
Monografie leasing auto lu_mar lu_mar ma poate ajuta cineva cu o monografie pt leasing? (vezi toată discuția)