Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Care este procedura în cazul restituirilor imobilelor ...
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Care este procedura în cazul restituirilor imobilelor naționalizate? Ce este de fãcut pe plan intern și la CEDO?

- daca am facut plangere la C.E.D.O. in anul 2012, pe fondul L.10/2001 si am primit confirmarea primirii plangerii, dar cazul inca nu a fost judecat, eu pot beneficia de prevederile L.165/2013 si daca "da", ce trebuie sa fac? -multumesc.
Stimat forumist,

Dispozițiile Legii 165/2013 arată includerea în cadrul procedurilor de retrocedare și a cauzelor aflate pe rolul CEDO.

În acest sens, Art. 4 prevede:

Dispozitiile prezentei legi se aplica cererilor formulate si depuse, in termen legal, la entitatile investite de lege, nesolutionate pana la data intrarii in vigoare a prezentei legi, cauzelor in materia restituirii imobilelor preluate abuziv, aflate pe rolul instantelor, precum si cauzelor aflate pe rolul Curtii Europene a Drepturilor Omului suspendate in temeiul Hotararii-pilot din 12 octombrie 2010, pronuntata in Cauza Maria Atanasiu si altii impotriva Romaniei, la data intrarii in vigoare a prezentei legi.

Despre ce aveți de făcut, este dificil de spus, având în vedere că este o lege foarte nouă. Peste un anumit timp nu ar fi rău să faceți anumite adrese prin care să cerereți un răspuns despre stadiul analizei dosarului în România.

Cât despre CEDO, în acest moment, nimic. Sunt și eu curios să văd poziția Curții despre cauzele aflate pe rolul ei, deoarece există și dosare în stadiu mult mai avansat de judecare decât al dvs, adică introduse de mult timp și a căror judecare a fost suspendată datorită termnenului de grație decurgând din procedura-pilot. În acestea, CEDO va trebui să reia judecarea și să dea o soluție, care va fi aplicabilă tuturor cauzelor aemănătoare.

Cu stimă.