Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... S-au luat bani din casierie fara nici un act !
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

S-au luat bani din casierie fara nici un act !

Buna ziua,ma confrunt cu urmatoarea problema:am fost instiintat de catre administrator ca presedintele asociatiei de proprietari a luat suma de 1050 de lei din casierie fara nici un fel de document justificand ca trebuie sa remunereze avocatul asociatiei.Nu stim cum sa procedam,daca v-ati confruntat cu asemenea situatie va rog frumos sa imi dati si mie un sfat cum ar trebui sa procedez.Va multumesc!
Daca nu recunoaste ca a primit acesti bani? Aveti grija la abordare.
Este o situatie delicata in care culpa este comuna atat administrator care a avansat suma fara incheierea de chitanta justificativa a platii ,a presedintelui de asociatie de proprietari,cat si a cenzorului/comisiei de cenzori-faptele acestora putand diferit incadrate
Administratorul de imobil ,in temeiul disp decizei RIL nr 3/02.12.2002,
are calitatea de functionar.Fapta acestuia de insusire,folosire sau traficare,in interesul sau ori pentru altul,de bani,valori sau alte bunuri pe care le gestioneaza sau le administreaza constituie infractiunea de delapidare

Presedintele de asociatie,care se face vinovat de ridicarea unei sume fara documente justificative,suma apartinand membrilor proprietari,fapta intrunind elementele constitutive ale infractiunii de delapidare
In ceea ce priveste calitatea subiectului activ al infractiunii de delapidare,aceasta subzista ,avand in vedere ca partile au calitatea de functionar care gestioneaza sau administreaza bunuri
Potrivit art 147 al 1 Codul penal
prin functionar public se intelege orice persoana care exercita permanent sau temporar,cu orice titlu,indiferent cum a fost investita o insarcinare de orice natura,retribuita sau nu,in serviciul unei unitati dintre cele care se refera la art 145 din Codul penl,iar conform al 2 al aceluiasi articol,prin functionar se intelege persoana mentionata la al 1,precum si orice salariat care exercita o insarcinare in serviciul unei alte persoane juridice decat cele prevazute in acel alineat

Aceasta calitate este indeplinita in speta de catre administrator,presedinte,cenzor care detin responsabilitatea functiei,de intocmire,verificare ,vizare ,semnare,contrasemnare si stampilarea pentru legalitate a documentelor financiar contabile ale asociatiei de proprietari
ynocentta, utilizator
Se pare ca a luat de fapt 9000 de lei pana la urma...trebuie sa vdedem ce stabilim astazi
De la 1050 la 9000?! Cum poti elibera din casierie si un leu fara document justificativ? Asta este naivitate la asemenea suma !Sper sa rezolvati si sa nu fie si mai mare suma !
In toate cazurile administratorul are cunostinta de faptul ca as. prop. are incheiat un contract de asistenta juridica cu un avocat. Contractul este de obicei, unul general, in sensul ca se negociaza o anumita suma per dosar. In aceste conditii, la inaintarea documentelor de chemare in judecata pentru X dosare, presedintele dispune eliberarea din casa a sumei respective, iar avocatul elibereaza chitanta care trebuie depusa in copie si in dosar. La noi, in toate cazurile, avocatul s-a prezentat la sediul as. cu chitantierul, a intocmit cate o chitanta pentru fiecare dosar, pe dosar fiind nominalizat si ”beneficiarul” cheltuielii, eventual si nr. de dosar daca se stia la momentul respectiv.
Este o mare pacaleala ca sa dai banii presedintelui care sa-i de-a avocatului, avocatul nu-l gasesti, deh, am inteles ca este foarte ocupat, presedintelui i se poate intampla o poveste si uite-asa trec zilele, saptamanile... Acum sunteti intr-o evidenta incurcatura, iar cel mai incurcat este admin-ul. Poate se va invata minte... eu m-as intreba cum intocmeste el registrul de casa? Ce face cenzorul, pentru ca macar acesta trebuie sa-l sileasca pe presedinte sa prezinte documentele justificative. Repet, chitanta originala ramane la registru de casa, iar o copie a acesteea merge la dosarul debitorului.
Incercati sa stopati asemenea maniera de lucru.