Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vecinii nu permit instalarea bransamentului electric ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vecinii nu permit instalarea bransamentului electric pe spatiul public in dreptul proprietatii lor.

Accesul la terenul propriu il am pe o alee de 3 m latime. Cei de la electrica au venit sa instaleze bransamentul electric, dar nu o pot face pe aleea mea pentru ca are doar 3 m si este un spatiu privat (proprietatea mea). Vecinii din stinga si din dreapta nu vor sa permita montarea pe terenul (public) din dreptul gardului lor. Vreau sa stiu cine are dreptate. In acest caz va trebui sa dau in judecata proprietarul care mi-a vindut terenul pentru ca ma pune in imposibilitatea de a ma racorda la electricitate si este unul dintre vecinii care nu permit instalarea in dreptul gardului lor. Am avizul favorabil enel si dosarul de racordare e platit.
maximleo, utilizator
Daca cablul electric aerian nu trece peste proprietatea lor ei nu au niciun drept de a refuza bransarea dvs.. Puteti cere la Enel schimbarea avizului cu montarea bransamentului la baza stalpului pe domeniul public sau pe stelaj metalic langa gardul vecinului, fiind pe domeniul public acesta nu are niciun drept de a refuza bransarea dvs. Daca sunteti din Bucuresti va putem ajuta.
MArusca Steli, Contabil